EU je připravena vyjednávat i odpovědět na americká cla, uvedla šéfka Evropské komise

Americká cla jsou tvrdou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud jednání selžou, zdůraznila podle tiskových agentur. Jednání Evropské komise s USA podpořil i předseda Evropské rady António Costa, který podle agentury Reuters celní poplatky zároveň vnímá i jako důvod pro uzavírání dohod o volném obchodu s dalšími partnery ve světě.

„Už dokončujeme první balíček protiopatření v reakci na (americká) cla na ocel. A nyní se připravujeme na další protiopatření na ochranu našich zájmů a našeho podnikání, pokud jednání selžou,“ uvedla šéfka Komise v prohlášení, které učinila ještě před summitem EU-Střední Asie v Samarkandu v Uzbekistánu.

Šéf unijních summitů Costa dnes na síti X vyslovil Evropské komisi plnou podporu v jednáních s USA. „Obchod je silným motorem světové prosperity. EU zůstává věrným obhájcem volného a spravedlivého obchodu,“ napsal. Doplnil, že EU bude spolupracovat se všemi partnery a bude posilovat a rozšiřovat svou obchodní síť.

„Nyní je čas ratifikovat dohody s Mercosurem, Mexikem a pokročit v jednáních s Indií a dalšími klíčovými partnery,“ dodal Costa. Jihoamerické uskupení volného obchodu Mercosur sdružuje Argentinu, Bolívii, Brazílii, Paraguay a Uruguay.

Trump o středeční noci představil rozsáhlý balíček recipročních cel, s minimální sazbou ve výši deset procent na většinu zboží dováženého do USA, ale s dvacetiprocentní sazbou pro dovoz výrobků z EU.

Americký prezident tím nastartoval globální obchodní válku, která hrozí zvýšením inflace a zastavením amerického a globálního hospodářského růstu, poznamenala agentura Reuters.

Sdílet tento příspěvek