Trumpova cla zasáhnou 70 procent unijního exportu do USA, říkají odhady EU

Představitelé EU očekávají, že americká cla zasáhnou vývoz z Evropské unie o objemu přibližně 380 miliard eur (9,5 bilionu Kč). Odhady podle rovněž říkají, že bude zasaženo 70 procent unijního exportu do Spojených států.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen se v reakci na oznámení prezidenta Donalda Trumpa rozhodla rovněž svolat do Bruselu na příští pondělí a úterý dva strategické dialogy, kde chce s klíčovými hráči diskutovat o dalším postupu. V pondělí by si měla vyslechnout od zástupců ocelářského a automobilového průmyslu, jaká budou mít cla dopady na jejich společnosti, v úterý se pak schází se zástupci farmaceutického průmyslu.

Americký prezident oznámil již 12. března cla na hliník a ocel, dnes pak USA začínají vybírat 25procentní clo na dovoz automobilů a nejpozději od 3. května i na automobilové díly. Ve středu pak Trump oznámil další rozsáhlý balíček cel, která označuje jako reciproční. Jejích minimální sazba je deset procent, pro dovoz z EU činí 20 procent.

Reakce ze strany EU na první oznámená 25procentní cla na ocel a hliník by měla přijít jako první. Hlasování o těchto protiopatřeních se v takzvaném komitologickém výboru, kde zasedají zástupci členských států EU, uskuteční 9. dubna. Následně by tato opatření měla vstoupit v platnost 15. dubna. Pokud jde o reakci Evropské unie na další ohlášená cla, ta přijde až o něco později, protože nyní teprve probíhají analýzy dopadu takzvaných recipročních cel, která ve středu oznámil Bílý dům.

Nejmenovaný unijní představitel k tomu nicméně uvedl, že EU „Spojené státy zasáhne tam, kde to bolí“.

Odhady říkají, že Spojené státy nyní vyberou na clech z evropského dovozu 81 miliard eur (dva biliony Kč), zatímco v roce 2023 to bylo sedm miliard (175 miliard Kč). „To je samozřejmě velký skok,“ uvedl k tomu vysoký představitel EU. Podle některých unijních činitelů by se měla sedmadvacítka ve své reakci zaměřit i na služby, kde existuje nepoměr ve vztahu mezi EU a USA a zdanit zejména americké technologické giganty. Tento postup podpořili například i někteří čeští europoslanci.

Unijní představitelé to nevylučují, nechtějí ale předbíhat a vše nyní konzultují právě s členskými státy. „Zvažujeme jakékoli možnosti,“ uvedl nejmenovaný zdroj. „Nejprve chceme věci pečlivě zanalyzovat, poté přistoupíme k účinné a přiměřené reakci,“ dodal.

Šéfka unijní exekutivy von der Leyen již ráno uvedla, že americká cla jsou tvrdou ranou světové ekonomice, důsledky podle ní postihnou miliony lidí. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud jednání selžou, dodala.

Zdroj: ČTK
Foto: Adobe Stock

Sdílet tento příspěvek