09.02.2018
Euroskop
Jednání institucí se zaměřila na přechodná období pro Velkou Británii, Priority bulharského předsednictví, Juncker jmenoval členy pracovní skupiny pro subsidiaritu a proporcionalitu
|
Jednání institucí se zaměřila na přechodná období pro Velkou Británii
Rozhodnutí Rady, kterým se Komise zmocňuje k zahájení jednání o dohodě se Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska o podmínkách jeho vystoupení z Evropské unie (KOM(2017)218)
Rozhodnutí Rady, kterým se doplňuje rozhodnutí Rady ze dne 22. května 2017 o zmocnění k zahájení jednání se Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska o dohodě o podmínkách jeho vystoupení z Evropské unie (KOM(2017)830)
|
- Rada 29. 1. 2018 přijala doplňující směrnice pro jednání o brexitu, v nichž se věnuje přechodnému období.
Pozadí
V březnu 2017 oznámila Velká Británie Evropské radě svůj záměr vystoupit z EU. Evropská rada (na základě čl. 50) přijala v dubnu 2017 soubor politických pokynů (více v příspěvku „Brexit byl oficiálně zahájen“, Institucionální záležitosti v březnu 2017). V květnu 2017 zmocnila Rada pro obecné záležitosti Komisi k zahájení jednání s VB a přijala směrnice pro jednání.
Jednání by měla být dokončena nejpozději na podzim roku 2018 tak, aby Rada měla dostatek času uzavřít po obdržení souhlasu EP dohodu o vystoupení a aby ji VB v souladu s vlastními postupy stačilo schválit do 29. 3. 2019 (2 roky od oficiálního zahájení procedury článku 50).
- Komise 8. 12. 2017 doporučila, aby Evropská rada přijala závěr, že v 1. fázi jednání bylo dosaženo dostatečného pokroku. Následně 15. 12. 2017 vedoucí představitelé EU-27 potvrdili, že došlo k dostatečnému pokroku v oblasti práv občanů, Irska i finančního vypořádání, a přijali pokyny k přechodu do 2. fáze vyjednávání. Tomu předcházelo rovněž usnesení EP z 13. 12. 2017, které potvrdilo dosažení dostatečného pokroku. Komise 20. 12. 2017 zaslala doporučení Radě, aby zahájila jednání o další fázi vystoupení VB z EU (více v příspěvku „Jednání o brexitu pokračují“, Institucionální záležitosti v prosinci 2017).
Klíčové a sporné body
- Směrnice Evropské rady (článek 50) z prosince 2017 stanovuje, že přechodná ujednání musí být jasně stanovená a časově přesně omezená. Jako konec přechodného období je ve směrnicích pro jednání navrženo datum 31. 12. 2020.
Během přechodného období by se na Velkou Británii mělo vztahovat acquis EU v plném rozsahu. Na území Velké Británie mají být uplatňovány i změny, které v průběhu období přijmou orgány, instituce, subjekty a agentury EU, ve kterých již nebudou mít Britové své zástupce. Stejně tak mají být uplatňovány veškeré stávající nástroje a struktury EU týkající se regulace, rozpočtu, dohledu, justice a vymáhání práva, včetně pravomoci SD EU.
Dle návrhu v oblasti svobody, bezpečnosti a práva, v níž má Velká Británie právo rozhodnout o své účasti, stávající pravidla se mají vztahovat na akty přijaté v průběhu přechodného období, jež budou závazné ještě před vystoupením. Nicméně nebude možné účastnit se nově přijímaných opatření v této oblasti kromě těch, kterými se mění nebo nahrazují akty, jimiž je vázáno před svým vystoupením, nebo na něž tyto akty navazují.
V oblasti obchodní politiky a mezinárodních dohod by Velká Británie měla v průběhu přechodného období nadále dodržovat dohody EU, avšak již nebude členem žádných orgánů, které byly těmito dohodami zřízeny.
Velká Británie by se dle návrhu měla během u přechodného období nadále účastnit celní unie a jednotného trhu (se všemi 4 svobodami). Proto by měla i nadále uplatňovat celní sazebník EU a vybírat clo EU a zajistit, že na hranicích budou prováděny veškeré kontroly vyžadované EU.
- Velká Británie se nebude během přechodného období účastnit zasedání odborných skupin Komise, výborů a jiných obdobných subjektů, v nichž jsou zastoupeny členské státy. Výjimečně by mohla být k na zasedání přizvána, avšak bez hlasovacího práva.
V rámci jednání o brexitu výbor AFCO 23. 1. 2018 přijal návrh složení EP po roce 2019. Návrh ve zprávě, která byla vydána z vlastní iniciativy, navrhuje snížení počtu poslanců na 705. ČR by mělo zůstat stávajících 21 mandátů. O návrhu bude hlasovat plenární zasedání EP.
Předpokládaný další vývoj
Od ledna 2018 bude probíhat další jednání o budoucích vztazích mezi Velkou Británií a EU.
Odkazy
- Doporučení Evropské komise
- Brexit: Rada (článek 50) přijala směrnice pro jednání o přechodném období
- Brexit – časová osa a souvislosti
- Evropská komise doporučila návrh směrnic pro další fázi jednání o brexitu
- Evropská rada, 14. a 15. prosince 2017
- Pokyny Evropské rady (článek 50) pro jednání o brexitu, 15. prosince 2017
- Pokyny Evropské rady (článek 50) ze dne 15. prosince 2017
- Pokyny Evropské rady ze dne 29. dubna 2017
- Press statement by Michel Barnier following the General Affairs Council (Article 50)
- Remarks by Michel Barnier, the European Commission’s Chief Negotiator, at the press conference on the Joint Report from the Negotiators of the European Union and the United Kingdom Government
- Remarks by President Juncker at the joint press conference with Theresa May, Prime Minister of the United Kingdom
- Sdělení Komise Evropské radě (článek 50)
- Směrnice Rady pro jednání ze dne 22. května 2017
- Společná technická tabulka EU a Spojeného království o právech občanů
- Společná zpráva vyjednavačů Evropské unie a vlády Spojeného království
- Statement by Michel Barnier at the plenary session of the European Parliament on the state of play of the Article 50 negotiations with the UK
- Závěry Evropské rady ze dne 20. října 2017
Krátce…
Priority bulharského předsednictví
|
Od 1. 1. 2018 se předsednictví Rady EU ujalo Bulharsko. Stávající 18měsíční předsednické tvoří estonské, bulharské a rakouské předsednictví. Společný programový dokument předsednického tria, jenž vychází z dokumentu Strategická agenda pro Unii v čase změn (z června 2014) či Římské deklarace (z března 2017), přijala Rada pro obecné záležitosti v červnu 2017. Priority bulharského předsednictví lze nejlépe vyjádřit jeho heslem „V jednotě je síla“, které je rovněž uvedeno na státním znaku Bulharské republiky. V průběhu nadcházejících 6 měsíců se předsednictví zaměří na 4 klíčové oblasti, kterými jsou budoucnost Evropy a mladých lidí, západní Balkán, bezpečnost a stabilita a digitální ekonomika. (1) Budoucnost Evropy a mladých – hospodářský růst a sociální koheze: V oblastech vzdělávání a mládeže by měl být důraz kladen na aktivní zapojení mladých lidí do debaty o budoucnosti EU, rozvoj nových dovedností a modernizaci vzdělávacích systémů. (2) Evropská perspektiva a propojení západního Balkánu: Předsednictví si klade za cíl podporu reformního úsilí zemí této oblasti. (3) Bezpečnost a stabilita v silné a jednotné Evropě: Důraz by měl být kladen posílení kontrol na vnějších hranicích a efektivnější správy migrace, dosažení provázanosti informačních systémů a databází. Hlavní důraz by měl být kladen také na Stálou strukturovanou spolupráci (PESCO), spolupráci EU-NATO a obranný průmysl. (4) Digitální ekonomika: předsednictví se chce soustředit především na posílení konkurenceschopnosti evropského digitálního prostoru a mělo by rovněž usilovat o podporu podnikání založeného na digitálních technologiích a inovacích.
Juncker jmenoval členy pracovní skupiny pro subsidiaritu a proporcionalitu
|
Předseda Komise Jean-Claude Juncker 18. 1. 2018 jmenoval 6 členů do pracovní skupiny pro subsidiaritu a proporcionalitu. Juncker v listopadu 2017 vytvořil pracovní skupinu, která se má zabývat scénářem „Dělat méně, zato efektivněji“ z bílé knihy o budoucnosti Evropy. Komise v březnu 2017 zveřejnila Bílou knihu o budoucnosti EU s 5 scénáři budoucího vývoje. Bílá kniha obsahuje 5 scénářů, přičemž každý z nich stručně popisuje, jak by mohla vypadat EU v roce 2025 v závislosti na tom, jaká rozhodnutí Evropa přijme. Představené scénáře se vzájemně nevylučují a mohou se doplňovat. Pracovní skupina by měla pomoci při stanovování dalšího směřování EU. Tento plán by měl být dokončen na schůzce vedoucích představitelů v rumunském Sibiu v květnu 2019 před volbami do EP (více v příspěvku „Komise se zaměřila na posílení subsidiarity při rozhodování EU“, Institucionální záležitosti v listopadu 2017). Pracovní skupina by měla pracovat pod předsednictvím prvního viceprezidenta Timmermanse. Poprvé se sešla na konci ledna 2018 a do července 2018 by měla předsedovi Komise podat zprávu. Členové pracovní skupiny byli jmenováni Konferencí parlamentních výborů (COSAC) a Výborem regionů. Konkrétně jsou členy skupiny Toomas Vitsut (poslanec estonského parlamentu), Reinhold Lopatka (poslanec rakouského parlamentu) a Kristian Vigenin (člen bulharského parlamentu) – kandidáti z COSAC a Karl-Heinz Lambertz (předseda), Michael Schneider a François Decoster – kandidáti Výboru regionů. EP byl vyzván, aby jmenoval 3 členy, ale dosud tak neučinil.