16.03.2006
Experti členských zemí EU ve středu souhlasili s vytvořením všeobecného registru „nebezpečných“ leteckých společností, kterým by byla zakázána působnost na území EU.
Experti členských zemí EU ve středu souhlasili s vytvořením všeobecného registru „nebezpečných“ leteckých společností, kterým by byla zakázána působnost na území Evropské unie. Evropská komise je příští týden připravena přijmout legislativu, která by vytvoření takového seznamu umožnila a povolila uvalení moratoria na aerolinky, které se na „černé listině“ objeví.
Nové opatření by mělo podle záměrů EK přispět k ochraně evropských letišť, používání starých typů letounů a k větším pravomocem inspektorů, kteří by měly nedostatky leteckých společností odhalovat.
Vytvoření seznamu vstoupí oficiálně v platnost 24.března, kdy bude oficiálně publikováno v evropském legislativním žurnálu. Seznam bude pravidelně každé tři měsíce aktualizován. Aerolinky tak budou mít šanci v případě nápravy nedostatků seznam opustit. Budou mít také možnost se bránit proti neoprávněnému zařazení na listinu přímo u Evropské komise nebo u Evropského soudního dvora, jako poslední instance.
Pasažéři si budou moci ověřit bezpečnost svého leteckého přepravce v online dokumentu, který bude každému k dispozici na internetových stránkách. Pokud si přece jen zabukují letenku u aerolinky, která se bude nacházet na seznamu, budou mít možnost získat své peníze zpět a nebo jim bude muset být zařízen jiný spoj do cílové destinace.
Současné národní „černé listiny“
Před zavedením centrálního registru své národní seznamy zveřejnily čtyři evropské země. Na britském „blacklistu“ se objevily aerolinky z Rovníkové Guineje, Gambie, Libérie, Tádžikistánu, Sierry Leone, Kamerunu, Albánie nebo Demokratické republiky Kongo.
Podle Francie mezi nebezpečné letecké společnosti patří Air Koryo (KLDR), Air Saint Thomas (USA), International Air Services (Libérie), Phuket Airlines (Thajsko) a národní aerolinka Mosambiku. Belgie označila za nevěrohodné společnosti z Ukrajiny, Středoafrické republiky, Egypta, Arménie, Demokratické republiky Kongo, Lybie, Nigérie, Ghany a Rwandy. Švýcarsko na svůj seznam zařadilo pět společností: z Ázerbájdžánu, Egypta, Bulharska, Libanonu a Nigérie.
Podnětem k vytvoření listiny bylo v minulém roce několik následných leteckých neštěstí, při kterých zahynulo více jak 500 lidí.