Eurobarometer: Češi nevěří, že jejich hlas má v EU váhu

26.01.2006
Jen šestina Čechů si myslí, že mají reálnou možnost působit na unijní dění. Vyplývá to z aktuálních výsledků Eurobarometru.

Češi o své možnosti ovlivnit dění EU valné mínění nemají. Jen šestina z nich si myslí, že mají reálnou možnost působit na unijní dění. Vyplývá to z aktuálních výsledků Eurobarometru, které jsou založeny na podzimním průzkumu. V rámci celé unie má stejný pocit dvojnásobný počet lidí, nejvíce v sílu svého hlasu věří v Nizozemsku a ve Francii.

„Je to odraz (negativní) politické debaty, která se o EU v České republice vede,“ domnívá se šéf agentury Factum Invenio Jan Herzmann, který dnes výsledky Eurobarometru představil novinářům. Svou roli podle něj hraje také menší velikost Česka v rámci unie a s tím logicky spojený menší vliv.

Podpora členství Česka v Evropské unii mezi Čechy klesá. Zatímco loni na jaře s ním souhlasilo 49 procent českých občanů, v současnosti to je o pět procent méně. Pokles důvěry byl zaznamenán po celé Evropě, podle odborníků zřejmě také kvůli odmítnutí euroústavy ve Francii a Nizozemsku a sporu o unijní rozpočet.

V České republice považují členství v unii za dobrou věc častěji muži než ženy, rozdíl je téměř desetiprocentní. Hlavními příznivci Evropské unie jsou mladí lidé ve věku 15 až 24 let, z nichž se vstupem Česka do EU souhlasí 57 procent.

Eurobarometr také ukázal, že za největší domácí problém čeští občané nyní považují zdravotnictví a nezaměstnanost. Na třetím místě je kriminalita a na čtvrtém ekonomická situace. Průměrně v celé EU lidé přikládají hospodářství větší význam – společně s terorismem a problematikou imigrace.

Celková podpora EU klesá

Výsledky průzkumu, který byl proveden poprvé od jarních neúspěšných referend o euroústavě ve Francii a Nizozemsku, ukázaly, že v průměru 50 procent občanů EU považuje členství jejich země v EU za „dobrou věc“. O jara letošního roku tak podíl spokojenosti klesl o 4 procenta.

Evropská komisařka Margot Wallstrom, která nese zodpovědnost za evropskou komunikační strategii, potvrdila, že právě zmíněná referenda spolu s červnovým krachem dohody o rozpočtu EU ovlivnila názor občanů. Podle ní se lidé více zajímají o zájmy vlastních zemí než o evropskou solidaritu.

Nejvíce euroskeptičtí z 25 členských zemí jsou Rakušané a Britové. Za „dobrou věc považuje členství jejich země v EU 32 procent Rakušanů, resp. 33 procent Britů. Následují Lotyško (36 %), Finsko (38 %) a Švédsko spolu s Maďarskem (39 %). Naopak nejvíce členství v EU kvitují Lucemburčané (82 %) a Irové (73 %). V Nizozemsku, kde byla zamítnuta euroústava, podporuje členství v EU 70 procent obyvatel.

Další otázka, zda jejich země ze členství v EU těží, našla nejmenší podporu ve Švédsku (32 %), největší v Irsku (86 procent dotázaných).

Sdílet tento příspěvek