AKTUÁLNÍ VÝZVY
PŘEHLED VÝZEV
Bližší informace ohledně výzev a přihlašování najdete na EU Funding & Tenders portálu.
Najděte si partnera pro svůj projekt -> Hledání partnerského subjektu do projektu.
OTEVŘENÉ VÝZVY
Oblast 3 – Angažovanost a účast občanů
♦ výzva PARTNERSTVÍ MĚST
(více info zde: CERV-2025-CITIZENS-TOWN-TT)
termín podání přihlášky – 17. září 2025 17:00 SEČ
Cíl výzvy: Spojování občanů z partnerských měst, různých socioekonomických prostředí, pohlaví a zemí, a mobilizovat je k diskusi o aktuálních otázkách evropské politické agendy. Podporovat vzájemné porozumění, inkluzi, kulturní rozmanitost a občanskou angažovanost na úrovni EU.
Témata a priority:
- Posilování solidarity mezi generacemi a národy, podpora vzájemného porozumění.
- Aktivní zapojení občanů do formování budoucnosti Evropy v kontextu aktuálních trendů.
- Podpora široké a inkluzivní účasti na demokratických procesech a rozhodování.
- Zvýšení povědomí o občanských právech EU, volném pohybu osob a společných evropských hodnotách.
- Prevence domácího násilí a násilí na dětech, zvyšování osvěty v této oblasti.
- Podpora demokratické účasti občanů prostřednictvím kulturních aktivit.
Kdo může žádat: Právnické osoby (veřejné nebo soukromé) z členských států EU (včetně zámořských území) a ostatních způsobilých zemí.
Typ žadatelů: Oprávněnými žadateli jsou města, obce a další úrovně místních samospráv, jejich výbory pro partnerství; neziskové organizace zastupující místní samosprávy; mezinárodní organizace (nevztahují se na ně podmínky způsobilých zemí).
Podporované aktivity: Workshopy, semináře, konference, školení, setkávání expertů, aktivity šířící osvětu, kulturní akce, festivaly, výstavy, sběr dat, sdílení a výměna dobré praxe, tvorba komunikačních platforem a podobně.
Online aktivity nejsou podporovány.
Specifika: Projekt musí být mezinárodní. Musí zahrnovat partnery z alespoň 2 oprávněných zemí (alespoň 1 musí být členská země EU).
Aktivity musí zahrnovat alespoň 50 přímých účastníků, přičemž minimálně 25 účastníků musí být přizvaných z jiných zemí.
Výše požadovaného grantu musí být v rozmezí 8 455–50 745 EUR / projekt.
Trvání projektu: 6–12 měsíců
Výjimky a omezení: Nezpůsobilými žadateli jsou fyzické osoby, instituce EU (kromě Výzkumného centra Evropské komise).
Dokument k výzvě v pdf
♦ výzva ANGAŽOVANOST OBČANŮ
(více info zde: CERV-2025-CITIZENS-CIV)
termín podání přihlášky – 29. dubna 2025 17:00 SEČ
Cíl výzvy: Podpora projektů nadnárodních partnerství a sítí, do nichž jsou přímo zapojeni občané. Tyto projekty by měly sdružovat různorodou škálu lidí z různých prostředí a různého pohlaví v činnostech přímo souvisejících s politikami EU, a tím jim poskytnout příležitost aktivně se zapojit do procesu tvorby politik EU a přispět tak k demokratickému a občanskému životu Unie.
Témata a priority: Projekty musí být zaměřené na jednu z těchto oblastí:
- Podpora výměny názorů na budoucí politické priority a výzvy Unie
- Boj proti dezinformacím, manipulaci s informacemi a zasahování do demokratické diskuse
- Podpora aktivního zapojení a demokratické účasti občanů
Kdo může žádat: Právnické osoby (veřejné nebo soukromé) z členských států EU (včetně zámořských území) a ostatních způsobilých zemí.
Typ žadatelů: Hlavním žadatelem musí být nezisková soukromá právnická osoba nebo veřejná vysoká škola. Spolužadatelé musí být neziskové právnické osoby (veřejné nebo soukromé subjekty) nebo mezinárodní organizace.
Podporované aktivity: Debaty, semináře, workshopy, konference, online kampaně, vzdělávací materiály, školení, výměna dobré praxe, tvorba platforem pro sdílení a další (na základě výběru tematické oblasti).
Specifika: Projekt musí být mezinárodní. Musí zahrnovat alespoň 2 účastníky (jeden hlavní účastníka jeden spoluúčastník) z alespoň 2 oprávněných zemí.
Výjimky a omezení: Nezpůsobilými žadateli jsou fyzické osoby, instituce EU (kromě Výzkumného centra Evropské komise).
♦ výzva PRÁVA DĚTÍ
(více info zde: CERV-2025-CHILD)
termín podání přihlášky – 29. dubna 2025 17:00 SEČ
Cíl výzvy: Podporovat, rozvíjet a provádět komplexní politiky na ochranu a prosazování práv dítěte, včetně práva na účast. Cílem je dále reagovat na současné potřeby a výzvy dětí v EU. Výzva věnuje pozornost právům dětí se specifickými potřebami a zranitelnostmi, včetně dětí, které uprchly před ruskou agresivní válkou proti Ukrajině.
Témata a priority: Projekty musí být zaměřené na jednu z těchto oblastí:
- Práva dětí v digitálním věku
- Zapojení a účast dětí
- Zakotvení práv dítěte do opatření na vnitrostátní úrovni a místní úrovni
Kdo může žádat: Právnické osoby (veřejné nebo soukromé) z členských států EU (včetně zámořských území) a ostatních způsobilých zemí nebo mezinárodní organizace.
Typ žadatelů: Hlavními žadateli musí být neziskové organizace. Organizace, které jsou ziskové, mohou žádat pouze v partnerství s veřejnými subjekty, soukromými neziskovými organizacemi nebo mezinárodními organizacemi.
Podporované aktivity: Aktivity by měly být navrhovány, realizovány a spoluvytvářeny s dětmi, aby byly dobře přizpůsobeny jejich potřebám. Zapojení dětí musí být ústředním a nedílným prvkem každé fáze projektu, jeho realizace a hodnocení.
Pro každou ze 3 výše uvedených oblastí jsou vyčleněny různé podporované aktivity (např. školení a příprava materiálů, vývoj vzdělávacích nástrojů a programů pro digitální gramotnost, rozvoj, posilování a podpora programů mediální gramotnosti, aktivity na zvyšování povědomí o účasti dětí, výměna osvědčených postupů, spolupráce a vytváření sítí, budování kapacit celostátních, regionálních a místních orgánů, školení a osvětové akce pro děti, …)
Specifika: Projekt musí probíhat na území kteréhokoliv z oprávněných států. Projekt musí zahrnovat alespoň 2 účastníky (jeden hlavní účastník a jeden spoluúčastník) z 1 nebo více zemí.
Projekt může být národní nebo mezinárodní. Mezinárodní projekty jsou silně podporovány.
V případě účasti ve výzvě v rámci tematické oblasti č. 3 musí být jedním ze žadatelů nebo spolužadatelů orgán veřejné správy (celostátní, regionální nebo místní orgán).
Výjimky a omezení: Nezpůsobilými žadateli jsou fyzické osoby, instituce EU (kromě Výzkumného centra Evropské komise).
Dokument k výzvě v pdf
Oblast 4 – DAPHNE
♦ výzva DAPHNE (Boj proti násilí)
(více info zde: CERV-2025-DAPHNE)
termín podání přihlášky – 7. května 2025 17:00 SEČ
Cíl výzvy: Boj proti násilí, včetně genderově podmíněného násilí a násilí na dětech, prostřednictvím:
- Prevence a potírání všech forem genderově podmíněného násilí na ženách a dívkách a domácího násilí na všech úrovních, včetně prosazování norem stanovených v Úmluvě Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí;
- Prevence a boje proti všem formám násilí na dětech, mladých lidech a dalších ohrožených skupinách, jako jsou osoby LGBTQI a osoby se zdravotním postižením;
- Podpory a ochrany všech přímých a nepřímých obětí násilí, jako jsou oběti domácího násilí páchaného v rodině, včetně dětí osiřelých v důsledku domácích trestných činů, a podpory a zajištění stejné úrovně ochrany obětí násilí na základě pohlaví v celé Unii.
Témata a priority: Projekty musí být zaměřené na jednu z těchto oblastí:
1. Rozsáhlá a dlouhodobá opatření k řešení problematiky genderově podmíněného násilí s nutností regrantingu. *
Cílem je ochrana a boj proti genderově podmíněnému násilí, a to zejména: domácímu a sexuálnímu násilí, kybernetickému násilí nebo praktikám vedoucím k poškozování.
* V rámci této priority je povinné poskytnou finanční podporu menším místním organizacím občanské společnosti, které figurují jako třetí strany (prostřednictvím přerozdělení grantu). Tyto organizace mají nárok na grant do výše 60 000 EUR bez nutnosti spolufinancování a jejich projekty by měly trvat přiblližně 6–12 měsíců.
2. Cílená opatření na ochranu a podporu obětí násilí na základě pohlaví a domácího násilí.
Tato opatření by měla směřovat k vytváření jednotných kontaktních míst nebo koordinovaných specializovaných podpůrných center pro oběti, krizových center pro oběti znásilnění a sexuálního násilí, k řešení potřeby okamžité ochrany a podpory obětí násilí.
3. Cílená opatření pro prevenci násilí na základě pohlaví, včetně kybernetického násilí.
Tato opatření by měla směřovat k prevenci znásilnění a k zdůraznění role souhlasu v sexuálních vztazích, k prevenci kybernetického násilí posilováním digitální gramotnosti uživatelů internetu, k podpoře programů pro pachatele s cílem předcházet (opakovanému) páchání trestné činnosti, proti stereotypnímu zobrazování žen a mužů v médiích apod.
4. Cílená opatření, díky nimž mohou integrované systémy ochrany dětí fungovat v praxi.
Cílem priority je přispět k systémovým změnám v oblasti prevence, ochrany a podpory v případech, kdy dochází k násilí na dětech, a to prostřednictvím integrovaných systémů ochrany dětí.
Podporované aktivity: Aktivity zvyšující povědomí o problematice násilí, včetně kampaní na sociálních sítích nebo v tisku, komunikační aktivity a šíření informací, budování kapacit, školení pro odborníky, vzdělávací aktivity celostátních, regionálních a místních orgánů, implementace strategií, vývoj přenositelných pracovních metod a nástrojů, výměna osvědčených postupů, spolupráce, vzájemné učení, rozvoj pracovních a vzdělávacích metod, vypracování nástrojů a příruček, analytické aktivity, výzkum apod.
Kdo může žádat: Právnické osoby (veřejné nebo soukromé) z členských států EU (včetně zámořských území) a ostatních způsobilých zemí.
Typ žadatelů: Hlavními žadateli musí být musí být neziskové organizace. Organizace, které jsou ziskové, mohou žádat pouze v partnerství s veřejnými subjekty, soukromými neziskovými organizacemi nebo mezinárodními organizacemi.
Specifika: Projekty můžou být národní nebo mezinárodní.
V případě priority č. 1 smí žádost o grant podat pouze 1 hlavní žadatel, konsorcium partnerů není podmínkou. U ostatních priorit musí projekty zahrnovat alespoň 2 účastníky (nikoliv v roli přidruženého partnera nebo přidruženého subjektu) z oprávněných zemí.
V případě účasti ve výzvě v rámci priority č. 4 musí být hlavním žadatelem nebo spolužadatelem alespoň 1 orgán veřejné správy (místní, regionální nebo národní).
Výše grantu:
- V případě priority č. 1 musí být minimální výše požadovaného grantu 1 000 000 EUR a maximální výše 3 000 000 EUR.
- V případě priorit č. 2 a č. 3 musí být minimální výše požadovaného grantu 100 000 EUR.
- V případě priority č. 4 musí být minimální výše požadovaného grantu 100 000 EUR a maximální výše 1 000 000 EUR.
Délka trvání projektu: V případě účasti ve výzvě v rámci priority č. 1 musí projekty trvat 24–36 měsíců. V případě účasti ve výzvě v rámci priorit č. 2–4 musí projekty trvat 12–24 měsíců.
Výjimky a omezení: Nezpůsobilými žadateli jsou fyzické osoby, instituce EU (kromě Výzkumného centra Evropské komise).
Dokument k výzvě v pdf
PŘIPRAVOVANÉ VÝZVY
*Data jsou orientační, mohou se měnit.