Průzkum: Největší euroskeptikové jsou Francouzi

04.10.2005
Podle průzkumu francouzského listu Le Monde Evropská unie sice pozitivně působí na populaci mimo EU, s jejím vlivem na obyvatele bloku je to horší.

Podle průzkumu francouzského listu Le Monde Evropská unie sice pozitivně působí na populaci mimo EU, s jejím vlivem na obyvatele bloku je to horší. Průzkum totiž odhalil pokles počtu obyvatel EU, kteří si myslí že na ně evropské špičky působí pozitivně.

Z výzkumu dále vyplývá, že největší „eurofilové“ jsou Španělé, největší odpor k bloku naopak cítí Francouzi, uvedl deník s odkazem na průzkum pro francouzskou televizní společnost Arte. Respondenti byli také dotazováni, zda si myslí, že jejich život je lepší díky Evropské unii. Toto tvrzení zastává 57 procent Španělů a například 33 procent Britů. Naopak pouhých 22 procent Francouzů věří, že se jejich život zlepšil díky Evropské unii. Ještě hůře jsou na tom Poláci, když stejný názor zastává jen 18 procent z nich.

Za největší „požitky“, které Evropská unie přináší, respondenti považují zavedení eura nebo svobodu cestování. Naopak největší hrozbu pro ně znamená nezaměstnanost, které se bojí 47 procent Němců, 45 procent Španělů, 28 procent Francouzů a 21 procent Britů. Nejdůležitějším faktorem evropského pesimismu je tedy špatná ekonomická situace.

Z výzkumu, který byl proveden mezi 24. srpnem a 5. zářím ve Francii, Německu, VB, Španělsku a Polsku, také vyplývá, že se členstvím v unii jsou spokojenější muži a mladí lidé.

Sdílet tento příspěvek