Výbor EP doporučil zbavit Železného imunity

06.10.2005
Právní výbor Evropského parlamentu dnes jednomyslně doporučil odejmout imunitu bývalému řediteli televize Nova, europoslanci Vladimíru Železnému. Definitivní rozhodnutí přísluší plenárnímu zasedání EP, zřejmě koncem října.

Právní výbor Evropského parlamentu dnes jednomyslně doporučil odejmout imunitu bývalému řediteli televize Nova, europoslanci Vladimíru Železnému. Definitivní rozhodnutí přísluší plenárnímu zasedání EP, zřejmě koncem října.

Výbor na neveřejné schůzi schválil návrh zpravodajky, rakouské sociální demokratky Marie Bergerové, aby byl Železný k dispozici českým orgánům pro vyšetření tří případů údajné trestné činnosti, kvůli kterým česká justice o odnětí imunity požádala. Plénum parlamentu v těchto případech obvykle rozhoduje podle návrhu výboru, který se jimi podrobně a odborně zabývá.

Bergerová opřela návrh o ustanovení jednacího řádu EP, podle něhož lze europoslance zbavit imunity kvůli vyšetřování, nelze ho však zatknout a vzít do vazby; na jeho postavení poslance EP se nic nezmění až do pravomocného rozsudku.

Výbor začal o českém europoslanci jednat už včera, k „výslechu“ byl předvolán i sám Železný. „Vzhledem k tomu, že nejde o politickou kauzu, je téměř jisté, že vyhovíme žádosti o zbavení imunity,“ uvedl před rozhodnutím výboru jeho člen Jaroslav Zvěřina (ODS).

„Pokud bude zbaven imunity, bude vyšetřován na svobodě, aby mohl dál plnit povinnosti europoslance. Dokud není poslanec pravomocně odsouzen, nadále pracuje a hlasuje,“ vysvětlil Federico de Girolamo, jeden z mluvčích EP.

Bývalý televizní magnát čelí v Česku několika trestním kauzám. K soudu ale doputovala jediná a nejjednodušší z nich: podezření, že Železný při dovozu obrazů ze zahraničí ošidil stát na daních. O obrazech se však podle Železného ve středu na výboru nemluvilo.

Když před časem zkontrolovala stav Železného kauz – z nichž některé policie řeší už přes pět let – nedávno odvolaná nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, otevřeně policii kritizovala za neúměrné průtahy. „S hrůzou jsem zjistila, že státní zástupce dal celkem čtyři pokyny, které nebyly ze strany policie vyslyšeny,“ konstatovala.

Kromě krácení daní čelí Železný podezření z poškozování věřitele kvůli finanční operaci s lichtenštejnskou nadací Astrona či převádění majetku, kterým se podle tvrzení policie chtěl vyhnout splacení svého dluhu firmě CME.

Železný nicméně věří, že i v kauze obrazů odejde od soudu volný. „Jsem o tom přesvědčen. V rámci tohoto případu se objevily natolik nestandardní věci, že tam podle mého názoru není šance na mé odsouzení,“ řekl před časem HN.

V minulém volebním období probíral výbor podle informací HN dvacet jedna žádostí o zbavení imunity. Třem vyhověl, třináct zamítl a zbylé zůstaly nevyřešeny. Zpravidla proto, že mandát daného poslance před koncem celé procedury vypršel.

Sdílet tento příspěvek