Železný ztratí imunitu. Podporu nikoli

07.10.2005
Poslanec bez imunity. V zásadě za takového se dá považovat někdejší ředitel televize Nova, europoslanec Vladimír Železný. Zopakoval ovšem že ho rozhodnutí kolegů nepřekvapilo.

Poslanec bez imunity. V zásadě za takového se dá považovat někdejší ředitel televize Nova, europoslanec Vladimír Železný. Na včerejším zasedání jej právní výbor Evropského parlamentu jednomyslně doporučil vydat ke stíhání českým úřadům.
Sám Železný několikrát zopakoval, že ho rozhodnutí kolegů nepřekvapilo. Očekává, že stejně jako výbor budou hlasovat i poslanci v plénu europarlamentu.
„Vydání úřadům navrhla sama zpravodajka. Nelze očekávat nic jiného, než že plénum potvrdí rozhodnutí výboru,“ uvedl Jaroslav Zvěřina z ODS, který je členem právního výboru.
V souladu s verdiktem výboru hodlá hlasovat i někdejší Železného stranická kolegyně Jana Bobošíková. „Bez ohledu na to, zda je někdo vinen, či nevinen, nelze se před trestním stíháním ukrývat do zastupitelských sborů,“ reagovala Bobošíková, která nyní v EP nepatří k žádné politické frakci.
A stejně hodlá postupovat také Zuzana Roithová z KDU-ČSL: „Budu hlasovat pro zbavení imunity, tak jako jsem to udělala i v Senátu.“

Železný včera tvrdil, že se nic světoborného neděje: „Já se hlavně hodlám soustředit na svou práci,“ říkal.
Tou je nyní vedle činnosti v EP zejména příprava jeho strany k červnovým volbám do české sněmovny. Všechny rozhovory, které v posledních týdnech v Česku rozdal, se točily právě kolem jeho Nezávislých demokratů.
Experti na veřejné mínění soudí, že nové rozvíření všech jeho kauz Železnému ve volbách nemůže uškodit. Ale ani výrazně pomoci.

„Pan Železný má velmi zvláštní voliče. Jsou to lidé posbíraní z různých politických proudů, kteří se rozhodují na poslední chvíli a víc než cokoli jiného je zajímá osobnost lídra,“ míní například Daniel Kunštát z Centra pro výzkum veřejného mínění. „Takoví lidé jej podpořili už v evropských volbách před rokem, kdy dávno znali všechna jeho obvinění.“
Před rokem dokázala jím vedená kandidátka Nezávislých nasbírat v hlasování do EP přes osm procent hlasů.
Ještě výrazněji pak zabodoval v roce 2002, kdy na podzim vyhrál hned v prvním kole senátní volby na Znojemsku.
„Takový úspěch ale může jeho strana stěží zopakovat. V obou případech kampaň stála a padala se Železným,“ upozorňuje Kunštát.

Při volbách do EP byl totiž lídrem kandidátky pro všechny kraje – při volbách do českého parlamentu bude moci být zapsán jen v jednom kraji.
Při senátních volbách zas doslova obešel všechny hospody ve svém obvodu. „Teď už každou vesnici těžko obšlápne. A je otázka, jestli si lidé kandidátku plnou asi nepříliš známých lidí spojí s jeho tváří,“ doplňuje Kunštát.
O Železného imunitě rozhodne EP na konci října. Pokud se poslanci rozhodnou jej vydat, nepřijde tím o svá hlasovací práva.

Kauzy Vladimíra Železného. Když si pro něj v dubnu 2001 poprvé přišla policie, propustila ho se dvěma obviněními: že složitou operací s lichtenštejnskou nadací Astrona poškodil věřitele ze CME a že se dopustil celních a daňových úniků při dovozu obrazů. V lednu 2002 jej spolu s jeho právníky obvinila z účelového převádění majetku, jímž se podle úřadů chtěl vyhnout splacení miliardového dluhu u firmy CME. V prosinci pak policie žádá Senát o zbavení imunity, aby mu mohla sdělit další obvinění: za mnohamiliónové daňové úniky roku 1996, za snahu zbavit se podílu v TV Nova a za majetkové přesuny mezi ním a manželkou během rozvodu.

Sdílet tento příspěvek