EK navrhuje výrazně posílit evropskou konkurenceschopnost

21.10.2005
Výrazný posun důrazu na konkurenceschopnost může zkomplikovat život novým zemím, které zatím využívají peníze ze strukturálních fondů pouze na výstavbu infrastruktury.

Šedesát procent evropských fondů určených chudším zemím a regionům by po roce 2007 mělo podle návrhu Evropské komise směřovat na posílení konkurenceschopnosti, tedy na vědu, výzkum, inovace, vzdělání, zvyšování energetické úspornosti a také na velké evropské infrastruktury.

Výrazný posun důrazu na konkurenceschopnost, tedy na tzv. lisabonskou strategii EU, může zkomplikovat život novým zemím, které zatím využívají peníze ze strukturálních fondů a z Fondu soudržnosti převážně na výstavbu silnic a podobné infrastruktury. Mohl by ztížit například záměr zaměřit značnou část těchto prostředků na opravy a rekonstrukce panelových bytových domů.

Návrh EK je jedním z pěti bodů, jimiž chce EK přispět k oživení debaty o sedmiletém rozpočtu na léta 2007-13 před neformálním summitem EU svolaném do Hampton Court u Londýna na čtvrtek příštího týdne. Budoucí financování EU nemá být stěžejním tématem summitu, nastolí jej však přinejmenším premiéři nových členských států. Británie slibuje, že jako předsednická země předloží vlastní návrh rozpočtu začátkem listopadu.

Předseda Evropské komise José Barroso před novináři zdůraznil, že 60 procent na zmíněné cíle má být „průměr“, takže v některých zemích by to mohlo být méně. Komise podle něj mění poněkud akcent, vychází však novým členským státům vstříc tím, že nenavrhuje žádné škrty. Stavění silnic může také být považováno za podněcování konkurenceschopnosti, uklidňoval.

Komise dále navrhla zřízení Fondu adaptace na globalizaci, který by sloužil jako polštář pro případy, kdy by bankroty či restrukturalizace podniků vyvolané globalizací vedly k sociálním otřesům. Peníze z tohoto evropského fondu by šly hlavně na náklady spojené s přeškolením pracovníků a vytvářením nových pracovních míst podle přesně stanovených podmínek. Zatím nebylo sděleno, kolik peněz by takový fond obsahoval.

Třetím z pěti návrhů EK je urychlení transferu prostředků vynakládaných na přímé platby zemědělcům do programu venkovského rozvoje, a to o procento ročně od roku 2009 do roku 2013; celkem by takto bylo převedeno 3,2 miliardy eur. Cílem je dál omezit financování zemědělské výroby a vytvářet na venkově další pracovní místa. Jinak komise navrhla, aby se na zemědělské politice nic neměnilo do roku 2013.

Krokem vstříc britským požadavkům je návrh provést zevrubnou revizi rozpočtové politiky EU, tedy struktury rozpočtu, jeho příjmů a výdajů, aby lépe odpovídal budoucím výzvám. Komise se zavázala, že předloží takový návrh k diskusi na začátku roku 2009. Posledním z dnešní série návrhů je podřídit Evropský rozvojový fond, z něhož se vyplácí pomoc rozvojovým zemím, normálnímu schvalovacímu mechanismu, a umožnit tak Evropskému parlamentu, aby se na schvalování těchto částek podílel.

Sdílet tento příspěvek