16.11.2005
Počet obviněných stoupl již na deset. Vysocí státní úředníci a podnikatelé jsou obviněni z vytunelování 229 miliard z fondu EU.
Ke skupině vysoce postavených státních úředníků a podnikatelů, které policie viní z toho, že chtěli připravit stát o 229 milionů korun z eurofondu Phare, přibylo již desáté jméno. Vyšetřovatel obvinil britského advokáta.
„Bankovními transakcemi podle policie umožňoval zastřít původ finančních prostředků,“ uvedl státní zástupce Boris Havel. Advokát podle Havla ve středu dopoledne přiletěl z Londýna, aby převzal obvinění. V nejbližších hodinách bude vyslechnut. Podle Havla zatím není důvod žádat pro něj vazbu.
Sedm mužů a tři ženy čelí jako organizovaná skupina obviněním z podvodu a praní špinavých peněz, za což jim hrozí až 12 let vězení. Jsou podezřelí z toho, že se chtěli přes Nadaci pro rozvoj regionů obohatit o 229 milionů korun, které v ní zbyly z celkem 317 milionů, jež EU od roku 1994 poskytla na projekty rozvoje podnikání v Česku. Z likvidačního zůstatku nadace se prý snažili odstranit nejdřív 144 milionů a pak 85 milionů korun.
Obvinění britského advokáta souvisí podle policie s částkou 85 milionů korun. Měl se podílet na jejich následné legalizaci. Finanční prostředky podle obvinění legalizoval přes účty společností, které mají sídlo ve Velké Británii a Spojených státech. Jejich účty však byly vedeny u českých bank.
Forman, Němcův bývalý námětek na MMR
K hlavním obviněným patří Petr Forman, někdejší náměstek bývalého ministra pro místní rozvoj Pavla Němce (US-DEU), a Formanův poradce Radim Špaček. Další stíhaní jsou z firem, jejichž prostřednictvím údajně byly peníze zpronevěřené z fondů EU legalizovány. Pět lidí je ve vazbě.
Skupina si podle státního zástupce podvodný plán předem promyslela a k jeho uskutečnění využila toho, že majetková struktura Nadace pro rozvoj regionů byla velice nepřehledná. Mezi obchodními subjekty byly navíc nezákonné vazby, protože jeden ovládal druhý, což bylo podle Havla v rozporu s obchodním zákoníkem.
Státní zástupce obstavil konto se 144 miliony
Na bankovním kontě jednoho z těchto subjektů – společnosti Regionální fondy – se podařilo zajistit 144 milionů korun. Osmadvacetiletá obviněná členka představenstva Kamila Jarošová ale podala kvůli obstavení stížnost.
V případě vyvedení a legalizace další části peněz z EU – 85 milionů korun – zase figuruje obviněná Jitka M., která pracuje ve firmě BPT Prague, jak upozornily HN. Policejní komisař viní ženu z toho, že se snažila peníze legalizovat převody přes různé bankovní účty.
Z této částky už bylo zhruba 58 milionů korun převedeno do nadace zpět. Dalších 27 milionů korun zatím chybí. Zcela v bezpečí zatím ale není ani 144 milionů korun, které státní zástupce obstavil na bankovním účtu. Policie totiž stále nenašla akcii, jejíž držitel by mohl s miliony disponovat, kdyby vrchní soud zablokování konta zrušil. Státu by pak peníze mohly nenávratně zmizet.
Ačkoli policie podle informací ČTK akcii dosud nenašla, už ví, jak vypadá. Údajně je na ní předtištěno jméno obviněného exnáměstka ministra pro místní rozvoj Formana, který navenek jednal za Regionální fondy. Teď je Forman ve vazbě.
Vyšetřování případu sleduje protipodvodový úřad Evropské unie OLAF. V souvislosti s kauzou podle serveru Aktuálně.cz hrozí Česku arbitráží firma Czech Venture Partners, která v tuzemsku spravovala fondy na rozvoj podnikání. Ministerstvo pro místní rozvoj s ní kvůli údajným pochybením rozvázalo v roce 2003 smlouvu a společnost teď prý požaduje 35 milionů korun jako doplatek za své služby.