22.11.2005
Pro Angelu Merkelovou hlasoval i odstupující kancléř Schröder. Merkelová drží primát i jako první představitel východního Německa v čele sjednocené dvaaosmdesátimilionové země.
Historicky první ženou v čele německé spolkové vlády poslanci dle očekávání zvolili dosavadní šéfku CDU Angelu Merkelovou. Předseda Spolkového sněmu Norbert Lammert oznámil, že pro jedinou kandidátku hlasovalo 397 poslanců. Ke zvolení bylo potřeba 308 hlasů z celkového počtu 614 poslanců. Merkelová dostala bezmála 65 procent hlasů.
„Jste tak první demokraticky zvolenou šéfkou vlády v Německu. Je to signál pro mnoho žen, a určitě i pro muže,“ poblahopřál Lammert nové kancléřce.
Merkelová drží primát i jako první představitel východního Německa v čele sjednocené dvaaosmdesátimilionové země. Pro jednapadesátiletou vystudovanou fyzičku vrcholí její dosavadní patnáctiletá politická kariéra. Nyní jí prezident předá jmenovací listiny a v úterý odpoledne složí nová šéfka vlády slavnostní přísahu.
Jmenována bude i nová vláda velké koalice, v níž je polovina ministrů z CDU/CSU a druhá polovina z SPD.
Vpodvečer předá Gerhard Schröder své nástupkyni kancléřství, v jehož budově už úterního večera zasedne nová vláda velké koalice k první, spíše organizační schůzi.
Volba kancléřky byla tajná. Analýza odevzdaných hlasů ale naznačuje, že Merkelovou nepodpořilo patrně 48 vládních poslanců. Už před hlasováním se čekalo na to, kolik sociálních demokratů bude hlasovat proti, jako na první zkoušku soudržnosti velké koalice stran, které jsou za normálních okolností na politické scéně proti sobě.
Koalice CDU/CSU a SPD má ve Spolkovém sněmu 448 hlasů, poslanci opozičních stran mají 166 křesel. Volby se zúčastnilo 612 poslanců, přičemž jeden hlas byl neplatný.
Z platných 611 hlasů bylo 397 poslanců pro Merkelovou; proti bylo 202 zákonodárců. Opozice hodlala hlasovat proti kandidátce, z čehož vycházejí úvahy, že Merkelovou muselo odmítnout i 36 poslanců z vládního tábora a že dalších 12 poslanců koalice se zdrželo hlasování.
Politolog Thomas Jäger z univerzity v Kolíně nad Rýnem varoval, že takový výsledek naznačuje, že činnost velké koalice může být přijímána s protesty i ve vlastních řadách.
Vládní politici ovšem vykládají výsledek volby jako úspěch Merkelové i dobrý start pro koalici. Podle Olafa Scholze u SPD to ukazuje velkou podporu vládních poslanců koaličnímu kabinetu.
„Je to dobrý výsledek a dobrý základ pro práci velké koalice,“ míní místopředsedkyně poslaneckého klubu křesťanských demokratů Maria Böhmerová. „Emancipace hlasováním se podařila,“ dodala. I šéf poslanců CDU/CSU Volker Kauder z CDU byl spokojen. „Chceme vzájemně spolupracovat, a to s plnou důvěrou,“ prohlásil generální tajemník SPD Hubertus Heil.
Opozice byla podle očekávání skeptičtější. „Historická volba to bude, když z činnosti této vlády něco podstatného vzejde, a to je otázka,“ prohlásila předsedkyně Zelených Renate Künastová. Podle předsedy malé liberální FDP Guida Westerwelleho jsou hlasy z SPD proti Merkelové znakem slabosti. „Ukazuje to jen, na jak vratkých základech stojí vládní konstrukce,“ prohlásil šéf FDP.
Deník Bild dospěl k názoru, že se Merkelová může stát velkou kancléřkou „… překoná-li duchovní propast mezi východními a západními Němci … když přinutí SPD a CDU/CSU k dalekosáhlé, zásadní (reformní) obnově Německa … když učiní z Německa znovu vypočitatelného a spolehlivého partnera pro USA, pro spojence i pro sousedy“.
„Úloha Angely Merkelové bude spočívat v tom, osvobodit se od omezení koaliční smlouvy a přitom dát SPD pocit, že se CDU/CSU neprosazuje, nýbrž jen logicky pokračuje reformní kurz Schröderovy éry,“ napsal deník Welt.