Spory o evropskou doménu rozhodnou Češi

02.12.2005
Mít evropskou adresu, tedy www.cokoliv.eu už není problém. Po téměř pěti letech schvalování potřebné legislativy projekt domény .eu včera spustila Evropská komise.

Mít evropskou adresu, tedy www.cokoliv.eu už není problém. Po téměř pěti letech schvalování potřebné legislativy projekt domény .eu včera spustila Evropská komise. Firmy a organizace si tak budou moci začít registrovat své nové stránky už příští středu.

„Nová evropská doména se má stát konkurencí pro známé internetové koncovky jako je .com, nebo .int. Rozhodně však nemá být konkurencí pro národní domény jako je .fr, .de nebo .cz. Má jen firmám usnadnit jejich marketink v rámci unie, aby v každém státě nemusely mít zvláštní stránky. Kromě toho navíc .eu nabízí dostatek ochrany proti takzvanému cybersquattingu, tedy záměrnému registrování určité domény se záměrem odprodat ji oprávněnému uživateli,“ uvedla včera Viviane Redingová, evropská komisařka pro informační společnost a média.

Novou doménu vítá i česká ministryně informatiky Dana Bérová: „Zájem projevily už stovky českých firem. Jde rozhodně o velmi dobrý projekt.“
V prvních dvou měsících si budou moci doménu .eu registrovat pouze veřejné instituce, jako jsou například krajské úřady nebo vlády, a majitelé ochranných známek a obchodních značek. „Například francouzská automobilka PSA má práva ke značce Peugeot, logicky si tak bude moci obojí zaregistrovat jako své stránky na doméně .eu,“ vysvětlila Redingová. Podobně pak radnice v Antverpách má nárok na stránku antwerp.eu.

V dalších dvou měsících se přidají uživatelé tradičních značek, ke kterým ale nemusí nutně vlastnit práva. Až od 7. dubna si pak svou stránku budou moc registrovat občané EU.
Zdarma to však nebude. Přestože registraci provádí nezisková organizace EURid, je nutné z poplatků pokrýt alespoň administrativní náklady. Základem bude desetieurový poplatek. K tomu si pak síť registrací pověřených firem připočítá svou marži. Pro veřejné instituce bude registrace stát asi 35 až 45 eur, držitelé ochranných známek zaplatí zhruba 85 eur. V druhé fázi se poplatek může podle odhadů vyšplhat až ke 140 eurům. Poté klesne při registraci „kohokoliv“ na asi 30 eur.

Vyšší ceny v úvodních etapách jsou způsobeny vyššími náklady na prověření práv k danému jménu, vysvětluje komise.
První internetové stránky s doménou .eu se začnou objevovat až během několika týdnů, ne-li měsíců. Registrace a prověřování práv ke značkám a ochranným známkám totiž bude trvat delší dobu. Nicméně se bude postupovat podle systému „první žádost, nejrychlejší vyřízení“. Takže pokud by se přihlásily dvě firmy o stejnou internetovou adresu a obě měly nárok na registraci dané značky, získá danou doménu společnost, která si zažádala dřív.

Naprosté prvenství se stránkami s koncovkou .eu si však nebude moci nárokovat nikdo. Několik měsíců totiž už fungují stránky www.eurid.eu, které patří registračnímu konsorciu.
Komise počítala i s variantou, že dojde ke sporu o některé adresy. Vzhledem k tomu, že soudní spory se vlečou příliš dlouho a jsou zbytečně nákladné, rozhodla se ustavit rozhodčí soud. Ten už v této chvíli sídlí v Praze.

Sdílet tento příspěvek