07.12.2005
Hlavním cílem schůzky ministrů zahraničí je pro Brity lépe zmapovat pozice jednotlivých členů a na jejich základě návrh poopravit tak, aby vyšel vstříc nejbolavějším citlivým místům jedněch i druhých.
K politické bitvě kolem britského návrhu sedmiletého rozpočtu Evropské unie se sjeli dnes do Bruselu ministři zahraničí „pětadvacítky“. Předsedající šéf britské diplomacie Jack Straw bude obtížně obhajovat projekt zveřejněný v pondělí, který vyvolal kritiku v celé EU, od nových členských států po řadu starých.
Hlavním cílem schůzky je pro Brity lépe zmapovat pozice jednotlivých členů a na jejich základě návrh poopravit tak, aby vyšel vstříc nejbolavějším citlivým místům jedněch i druhých. Straw a hlavně premiér Tony Blair velmi doufají, že se jim podaří dospět ke kompromisu na summitu koncem příštího týdne, a to navzdory první salvě negativních reakcí.
Většina ministrů, kteří se při vstupu do budovy Rady EU zastavili s novináři, návrh odsuzovala a někteří vyzývali, aby Londýn předložil nová čísla. Stejný požadavek vznesl předseda Evropské komise José Barroso, jenž překvapivě zopakoval, že dosavadní projekt považuje za nepřijatelný.
Návrh je nový v tom, že je podstatně úspornější než červnový projekt předložený tehdy Lucemburskem, nemluvě o výchozím nástřelu Evropské komise a verzi Evropského parlamentu. Britové počítají s tím, že EU bude v letech 2007-13 hospodařit s 1,03 procenta svého hrubého národního důchodu, tedy s 846,7 miliardy eur. Minulý návrh byl o 0,03 procenta HND vyšší.
Evropská komise dnes po přepočítání sdělila, že Britové ve skutečnosti nemají na mysli příjmy a výdaje ve výši 1,03 procenta HND, ale jen 1,027. Pokles oproti lucemburskému návrhu tudíž činí ne 21 miliard, jak se dosud psalo, ale 24,8 miliardy. Mluvčí EK vyložil, že rozdíl plyne z jiné metodiky kalkulace používané v Bruselu a v Londýně.
Britský nápad seškrtat hlavně příjmy nových zemí ze soudržnostních fondů EU dnes ostře kritizovali europoslanci z těchto států sdružení v politickém klubu Evropské lidové strany- Evropských demokratů (ELS-ED). Místopředseda klubu Jozsef Szájer z Maďarska na tiskové konferenci řekl, že se Británie pokouší vrazit klín mezi staré a nové členy, pro které je její postup ponižující.
Polák Janusz Lewandowski, předseda rozpočtového výboru EP, označil britský postup za „chytrý a cynický“. Problém podle něj spočívá v tom, že se bere nejpotřebnějším, i v tom, že celá strategie je založena na ochraně britského národního zájmu. Poslanci z baltských zemí žehrali hlavně na to, že byla opuštěna zásada, podle níž mohly příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti dosáhnout čtyř procent národního HDP.
Slovenská poslankyně Edit Bauerová (SMK) nabádala, aby EP poslal silný signál vládám nových zemí, že nesmějí ustupovat. „Slovenskému premiérovi by se to mělo vzkázat dvakrát silněji,“ uvedla. Čeští poslanci jako jediní z osmi nováčků ze střední Evropy na tiskové konferenci chyběli, mluvčí ELS však zdůrazňoval, že jsou všichni zajedno a mají plnou podporu všech členů tohoto nejsilnějšího klubu v EP.