14.12.2005
Organizace vyjádřila zvlášť nespokojenost s reakcí EU na podezření, že americká CIA uskutečňovala v Evropě tajné lety na přepravu mimosoudně zadržovaných islámských radikálů.
Evropská unie nerespektuje některá základní práva osob při zavádění strategie pro boj s terorismem. Toto obvinění dnes v otevřeném dopise zemím EU vznesla mezinárodní nevládní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) se sídlem v Londýně.
Organizace vyjádřila zvlášť nespokojenost s reakcí EU na podezření, že americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) uskutečňovala v Evropě tajné lety na přepravu mimosoudně zadržovaných islámských radikálů a že tyto osoby možná s vědomím některých zemí unie na starém kontinentu tajně vězní.
„EU má právní, politickou a morální povinnost dbát na to, aby žádný členský stát nebyl přímo či nepřímo zapleten do zmizení osob a jejich mučení,“ uvedla AI. Porušením mezinárodního práva je podle organizace již povolení používat letiště na svém území k podobným letům CIA.
Text vyzývá účastníky nadcházejícího summitu Evropské unie v Bruselu, aby jednoznačně prohlásili, že v boji proti terorismu nebudou tolerovat žádný zákon nebo praxi, které by porušovaly principy právního státu a ochranu základních lidských svobod.
Podle organizace CIA použila k více než 800 letům, které měly přepravovat osoby, jež nebyly pravomocně odsouzeny, na evropském území šest konkrétní letadel, jejichž detailní popis zveřejnila na svých internetových stránkách. Letadla měla přistávat i na irském letišti Shannon. Tyto informace ovšem jdou proti prohlášení americké ministryně Condoleezzy Riceová, která minulý týden ujistila irskou diplomacii, že na zmíněném letišti k nelegálnímu transportu osob nedocházelo.
„Přepravování zadržených do zemí, kde byli vystavováni útlaku nebo jiným újmám na zdraví je vážným porušením mezinárodního práva“, uvedl Claudio Kordone, Ředitel regionálních programů AI.
CIA a některé evropské státy obvinil v listopadu z podobné praxe poprvé americký tisk, poté i evropský. USA to nepotvrdily ani jasně nevyvrátily. Obvinění odmítly vesměs všechny země EU. Rada Evropy, která sdružuje 25 zemí EU a dalších 21 evropských států, nedávno začala obvinění vyšetřovat.