14.12.2005
Předsednická země Evropské unie Británie připravuje upravený návrh rozpočtu pro summit, který má začít ve čtvrtek.
Předsednická země Evropské unie Británie připravuje upravený návrh rozpočtu pro summit, který má začít ve čtvrtek. Britský deník Guardian včera uvedl, že vedle dalších úprav chce Británie ustoupit novým členským zemím ze střední Evropy tím, že navrhne zvýšit rozpočet Evropské unie o jednu setinu procenta na 1,04 HDP unie.
Zvýšení by bylo použito na strukturální fondy, určené pro obnovu nových členských zemí. Tyto fondy měly být podle původních návrhů kráceny o 8,5 procenta. Polsko, největší z nových členů a také největší příjemce pomoci, pohrozilo, že bude rozpočet vetovat, pokud se návrh nezmění ve prospěch nových členů. Britský ministr zahraničí Jack Straw má oficiálně návrhy oznámit dnes v britském parlamentu.
Británie také podle Guardianu chystá další ústupek, s nímž chce ale přijít pouze v případě nouze: škrty v tzv. britském rabatu, které Londýn navrhoval jako dočasné, změnit na permanentní. Tento ústupek je namířen zejména vůči Francii, která britskou slevu kritizuje nejvíc.
Paříž ale není ochotna přistoupit na zásadní revizi společné zemědělské politiky, z níž nejvíce čerpá právě Francie a která tvoří čtyřicet procent navrhovaného rozpočtu unie na léta 2007 až 2013. Británie proto trvá na tom, že v roce 2009 bude rozpočet podroben novému zkoumání a eventuálně upraven.
Francouzský premiér Dominique de Villepin včera prohlásil, že Francie „nebude souhlasit s dohodou, která by nutila Evropu zahájit další reformu společné zemědělské politiky, když se ještě zavádí ta minulá z roku 2003“. Zdůraznil, že sedmiletý rozpočet „musí zcela zachovat společnou zemědělskou politiku“ a „zajistit výši přímých podpor našim farmářům do roku 2013“.
Francie rovněž hrozí zablokováním rozšíření unie a potvrdila to v pondělí tím, že zastavila formální proceduru schvalování Makedonie kandidátským státem. Balkánská země se tak stala rukojmím rozpočtové debaty.
„Protože za šest měsíců se budeme zabývat budoucností rozšíření a prohlubování, zdá se mi normální, že to do té doby odložíme,“ citovala agentura Reuters francouzského ministra zahraničí Philippa Dousteho-Blazyho.
Mluvčí britského premiéra Tonyho Blaira v Londýně včera vyhlásil, že Británie nebude souhlasit s žádným textem, který by neumožňoval přehodnocení celé rozpočtové politiky EU, včetně zemědělství, v polovině finančního období, tedy v roce 2008 nebo 2009. „Potřebujeme pevný závazek, že taková revize bude. Bez něj není dohoda možná,“ uvedl.
Skutečnost, že Britové dostávají podstatně méně zemědělských podpor než Francouzi a další národy byla jedním z důvodů, proč jim byla v roce 1984 přiznána sleva z odvodů do společné pokladny. Dnes se tuto výhodu snaží zachovat, zatímco Francouzi jsou proti. Prezident Jacques Chirac v telefonickém rozhovoru s Blairem požadoval, aby dohoda vedle rozpočtové stability do roku 2013 obsahovala i „trvalý mechanismus snižování“ britské slevy.