Schűssel kritizoval Evropský soudní dvůr

04.01.2006
Podle rakouského kancléře Evropský soudní dvůr systematicky zvyšuje sílu Evropské unie na úkor národních zájmů.

Rakouský kancléř Wolfgang Schűssel kritizoval v interview pro list Suddeutsche Zeitung Evropský soudní dvůr (ESD) za systematické zvyšování síly Evropské unie.

„ESD již několik let systematicky zvyšuje evropské kompetence, zejména v oblastech, kde neexistuje celoevropská norma“, uvedl kancléř. Jako příklad uvedl zvýšení kompetencí žen v rámci německé spolkové armády nebo povolení přístupu studentů na rakouské univerzity. Taková rozhodnutí má podle Schűssela upravovat pouze národní právo.

Kancléř také potvrdil, že rakouské předsednictví pravděpodobně neobnoví proces ratifikace evropské ústavní smlouvy, kterou ovšem jeho země podporuje. Fáze reflexe, kterou lídři EU schválili po neúspěšných referendech ve Francii a Nizozemsku, je podle Schűssela ve své počáteční fázi. Někteří rakouští politici ovšem s jeho názorem nesouhlasí. Apelují na to, aby Rakousko v rámci svého předsednictví pokusilo o dosažení určitého dohody mezi zeměmi, které pokračování ratifikace podporují.

Mezi základní prvky rakouské strategie k oživení dokumentu patří otevření diskuse o budoucí identitě EU. Uspořádá proto na konci ledna konferenci „The Sound of Europe“, v rámci které by měla být tato otázka diskutována.

Po této „zahajovací etapě“ by se mělo Rakousko na konci května zhodnotit konkrétní závěry rozsáhlé debaty, do níž bude zapojena i široká veřejnost.

Sdílet tento příspěvek