Špidlu pobouřil postoj Německa a Rakouska

19.01.2006
Eurokomisař apeluje na naše západní sousedy, aby uvolnili svůj pracovní trh pro ostatní členské země EU.

Evropský komisař Vladimír Špidla v rakouském tisku po několikáté kritizoval snahu Rakouska a Německa zachovat omezení pro přístup pracovníků z nových členských států EU na svůj pracovní trh. Ověřitelná čísla podle něj jasně prokazují zbytečnost takových opatření.

„Evropská unie potřebuje volný pohyb pracovních sil, je to jedna z jejích základních hodnot,“ řekl Špidla deníku Der Standard. Postoj Německa a Rakouska mu připadá „skutečně absurdní“. „Kapitál a zboží se může volně přemisťovat, lidé za prací ne,“ dodal.

„Jako občan dříve komunistické země musím jasně říci, že to nejhorší pro nás tehdy bylo, že jsme nemohli volně cestovat. Volný pohyb je přitom podle mého názoru jednou z hlavních hodnot EU,“ zdůraznil.

Ve své zprávě připravované na únor pro Evropskou komisi chce Špidla pomocí „nevyvratitelných čísel a interpretací“ prokázat, že členské státy, které nezavedly omezení pro přístup pracovních sil z nových zemí, nemají na svých pracovních trzích žádné problémy. Komisař přesto očekává, že Rakousko a Německo z vnitropolitických důvodů přesto v květnu svá přechodná období prodlouží. Naproti tomu Špidla očekává, že „některé jiné státy“ své trhy práce uvolní.

V rozhovoru pro hospodářský deník Wirtschaftsblatt Špidla rámcově ocenil rakouskou ekonomiku a pracovní trh, který má pouze asi pětiprocentní nezaměstnanost. Propojením flexibility na trhu práce a sociálních jistot může být Rakousko „v mnoha ohledech příkladem“.

Špidla se jako komisař zúčastní neformálního zasedání ministrů práce a sociálních věcí EU, které ve čtvrtek odpoledne začíná v rakouském Villachu, kde má Česko zastupovat ministr Zdeněk Škromach. Na pořadu je mimo jiné komplexní přístup k reformám důchodových a zdravotních systémů, problematika zaměstnanosti a růstu. Špidla uvedl, že chce na zasedání nastolit také témata společných cílů EU v boji proti chudobě a v penzijních a zdravotnických systémech.

Sdílet tento příspěvek