Češi zaostávají v čerpání financí z fondů EU

27.01.2006
Za dobu členství v unii Česko využilo jen zhruba 18 až 20 procent z celkových finančních prostředků, které má k dispozici do konce roku 2006.

Česká republika zaostává v čerpání peněz z evropských fondů, konstatovala komisařka pro regionální rozvoj Danuta Hübnerová. EU přitom na roky 2004 až 2006 Česku přidělila asi 2,6 miliardy eur, tedy 75 miliard korun. Za loňský rok Česká republika vyčerpala z evropských fondů asi šest miliard korun.


Z materiálů, které zveřejnila Evropská komise, navíc vyplývá, že ČR zaostává v čerpání peněz i za ostatními středoevropskými zeměmi. Méně peněz než ČR vyčerpalo pouze poloviční Slovensko, a to o necelých 90 milionů korun. Do Maďarska přitom loni z evropských fondů připutovalo zhruba dvakrát více peněz než do ČR, do Polska asi pětkrát více. Podle Hübnerové ale v čerpání z fondů EU zaostává většina nováčků, navzdory tomu, že se situace postupně zlepšuje. „Jsme ale ještě stále vzdáleni ideálnímu stavu,“ uvedla.


Evropští činitelé upozorňují, že přes horší čerpání mají peníze z unie výrazně pozitivní dopad. Pokud by se Česku podařilo vyčerpat všechny finanční prostředky, vzniklo by v celé zemi více než 10.000 pracovních míst. V Praze, která jako jediný region ČR přesahuje průměrnou evropskou životní úroveň, by vzniklo 300 nových pracovních míst, 40 malých a středních firem a počet domácností, které mají přístup k internetu by vzrostl o deset procent. Pokud se však peníze nepodaří zcela vyčerpat, výsledky nebudou tolik znatelné.


Zatímco počet schválených projektů je poměrně vysoký, ČR výrazně zaostává v uzavíraní smluv a v jejich naplnění. Problémy jsou i s kontrolou a uznáváním výdajů. Situace by mohla být v příštích letech ještě dramatičtější. Hübnerová před nedávnem uvedla, že Česko může o část peněz přijít. Navíc od roku 2007 by mohl být celkový objem prostředků až čtyřnásobný. Odborníci se domnívají, že v ČR musí nastat výrazná kvalitativní změna, jinak s čerpáním peněz nastanou opravdové problémy.


EU v roce 2005 prostřednictvím fondů mezi členy rozdělila celkem 959 miliard korun. Loňský rok se tak stal nejúspěšnějším v historii Evropské unie, která rozdělila 100 procent všech prostředků, které měla ve fondech k dispozici. Nové členské země však zatím získaly asi 20 procent všech finančních prostředků, které jim unie rozdělila na roky 2004 až 2006.

Sdílet tento příspěvek