06.02.2006
Evropa by podle politiků měla v současné době využít příležitost k dialogu mezi odlišnými kulturami a náboženstvími.
Prezidenti sedmi evropských zemí, kteří se během víkendu sešli na neformálním setkání v německých Drážďanech, odsoudili výhružky a útoky, jakým bylo například zapálení dánského velvyslanectví v syrské Damašku, po zveřejnění karikatur proroka Mohameda.
„Násilí a výhružky není možné akceptovat za žádných okolností“, uvedl německý prezident Horst Köhler. K protestu se připojili i prezidenti Finska, Itálie, Lotyška, Rakouska, Portugalska a Maďarska, kteří v saské metropoli diskutovali o budoucnosti Evropy.
Podle všech státníků je svoboda projevu neoddělitelnou součástí každé evropské demokracie. Evropa by měla v současné době využít příležitost k dialogu mezi odlišnými kulturami a náboženstvími.
Rakouské předsednictví EU v současné době nechystá žádné svolání krizového jednání. Nezlomily ho ani víkendové nepokoje v libanonském Bejrútu, kde bylo při útocích, které demonstrovaly nespokojenost s karikaturami, zraněno 30 lidí. K protestům se v pondělí připojili muslimové v Indonésii, Afghánistánu a Indii.
Dva tisíce iráckých šíitů dokonce v pondlí v iráckém městě Kút požadovalo od svých náboženských vůdců vyhlášení fatvy vyzývající k zabití autorů karikatur. Fatva je určitou formou nábožensko-právního prohlášení islámských duchovních, které zdůvodňuje či posvěcuje z náboženských pozic určité jednání či politiku.
Protestující také pálili dánské vlajky a křičeli „Ne Izraeli“. V rukou nesli i transparenty s nápisy jako „Zveřejňování takových obrázků podporuje terorismus“ či „Hanba dánskému listu“.
Dánové varují před cestou do arabských zemí
Dánské ministerstvo zahraničí doporučilo svým občanům, aby se vyhnuli návštěvám některých muslimských zemí, pokud to nebude nezbytně nutné. Švédsko mezitím vyzvalo Evropskou unii a arabský svět, aby společně vystoupily proti násilnostem.
„Vývoj ukazuje, že krize je možné čekat i v dalších zemích,“ uvedla dánská diplomacie v prohlášení. Konkrétně se zmínila o Maroku, Alžírsku, Tunisku, Libyi, Egyptu, Súdánu, Ománu, Spojených arabských emirátech, Kataru, Bahrajnu, Jordánsku, Íránu, Pákistánu a Afghánistánu.
Švédská ministryně zahraničí Laila Freivaldsová prohlásila, že členské státy EU musí společně s arabskými státy zajistit, aby násilnosti dále nepokračovaly.
Protesty proti karikaturám, které loni v září jako první otiskl dánský list Jyllands-Posten, se konají už řadu dní po celém světě. Muslimský svět jejich zveřejnění považuje za urážku proroka a svého náboženského cítění. Při demonstraci v Afghánistánu dnes nejméně jeden člověk přišel o život a několik dalších bylo zraněno.