07.02.2006
I když s otevíráním pracovního trhu mají některé evropské země problémy, peníze by po EU měly cestovat volně.
I když s otevíráním pracovního trhu mají některé evropské země problémy, peníze by po EU měly cestovat volně. Evropská komise včera udělala další krok na cestě k jednotnému finančnímu trhu.
Firmy mohou už nyní svoje služby v celé Unii, pokud získají souhlas regulátora ve své domovské zemi. Teď se ale EU chystá rozšířit okruh služeb, na které se takzvaný „evropský pas“ vztahuje.
Nově sem bude spadat třeba investiční poradenství nebo služby bank, které zprostředkovávají mimoburzovní obchody s cennými papíry. Burzy by tak mohly čelit větší konkurenci, napsal list Financial Times.
Přísněji bude regulována vnitřní organizace a etické normy firem – informování zákazníků nebo bránění střetům zájmů.
Unie očekává, že se jí podaří zvýšit konkurenci a sníží ceny na trhu finančních služeb. Drobní investoři budou mít větší výběr služeb, které budou zároveň kvalitnější, slibuje Evropská komise.
Náklady nejsou jasné
Zavádění směrnice se ovšem neobejde bez protestů, dodávají Financial Times. Ozývají se například banky. Ty se obávají, že budou muset investovat nemalé částky do úprav svých informačních systémů a školení zaměstnanců.
Protestuje i Financial Services Authority (FSA), britský regulátor trhu. Kromě evropské byrokracie poukazuje i na to, že nikdo neprovedl důkladnou analýzu nákladů a výnosů směrnice MiFID. Většinu nákladů přitom ponesou firmy, citoval vyjádření FSA list Daily Telegraph.
Dalším zádrhelem je čas: původně měla směrnice MiFID začít účinkovat letos v dubnu. Datum se však posunulo na listopad 2007, aby se členské státy EU stihly připravit.
Poradci pod dohledem
Veronika Hynková z Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců upozorňuje na první problém: „Podle MiFID budou moci investiční poradenství vykonávat pouze obchodníci s cennými papíry.
Nyní je poradenství běžnou ohlašovací živností, které se věnují desítky tisíc Čechů. Směrnice je tak podle AFIZ příliš přísná. Nové paragrafy by měly být napsány tak, aby se počet investičních poradců nesnižoval. Ti by ale podle AFIZ měli podléhat takové regulaci, aby klienti měli jistotu, že dostanou skutečně odbornou radu.
Co přinese směrnice MiFID
Zdroj: Evropská komise