Roithová: Liberalizace služeb je testem EU

16.02.2006
Názor Zuzany Roithové, místopředsedkyně výboru EP pro vnitřní trh, na schválenou směrnici o liberalizaci služeb v Evropské unii.

Řeč Zuzany Roithové na plenárním zasedání EP ve Štrasburku:


Právě rozhodujeme na dlouhou dobu dopředu o osudu jedné ze základních svobod Unie, která je v evropském právu již přes padesát let. Zatímco se Evropa otevírá ekonomikám třetích zemí, uvnitř si její státy vybudovaly hradby bariér pro vzájemné poskytování služeb. Nastává okamžik, kdy tyto umělé zdi buď zbouráme, anebo je slavnostně za potlesku odborářů zkolaudujeme.


Výsledná podoba směrnice je testem, jak Unie zvládla rozšíření o deset zemí. Berlínská zeď padla, nové státy otevřely své trhy pro zboží i služby celé Evropě. V EU však stále existují státy, kde není řádně uplatňována evropská legislativa pro volný pohyb služeb. Státy v rozporu s právem Unie a soudními výroky srdnatě chrání své trhy před konkurencí proti logice EU.


Francii, Belgii a další země dokonce začíná obcházet záměrný Chirakův strašák v podobě levného polského instalatéra.
Směrnice je také příležitostí prokázat, komu z nás flexibilita trhu a Lisabonská strategie leží na srdci, a komu spíše v žaludku. Oč opírají své argumenty odpůrci, je totiž otázkou. Nepředložili nám žádnou validní studii, ale bohužel včele se zpravodajkou vnutili odborářům falešné představy o této směrnici. Není totiž vůbec pravda, že směrnice zasahuje do pracovního práva, stejně tak nemění pravidla pro vysílání pracovníků a ani nesnižuje jejich ochranu. Bojují proti ztrátě pracovních příležitostí, ačkoli směrnice naopak přinese nediskriminaci a podle všech studií na 600 tisíc nových míst ve službách a 37 miliard Euro navíc pro EU.


Zajímavé je, že nedemonstrují podnikatelé, kteří mají údajně trpět konkurencí číhající na ně v ostatních zemích!
Okleštění rozsahu směrnice a rezignace na princip země původu jde proti zájmu všech včetně
spotřebitelů, a proto musíme prohlasovat zprávu z IMCO .


Směrnice je také ideologickým střetem – deregulace versus harmonizace.


Socialisté preferují úplnou harmonizaci veškerého práva pro podnikání ve službách. Zkušenosti z oblasti pohybu zboží prokázaly, že tato cesta není reálná. Jednak se na ní státy nikdy nedohodnou a hlavně další vršení regulací namísto zjednodušování a flexibility by nás jen dále vzdalovalo od cíle, kterým je evropská konkurenceschopnost v rámci globální ekonomiky.


Směrnice je hlavně zkouškou, zda dáme přednost krátkozrakému národnímu protekcionismu před společnou evropskou prosperitou.


Zuzana Roithová, místopředsedkyně výboru EP pro vnitřní trh, komentuje výsledky hlasování Evropského parlamentu o liberalizaci služeb v EU:

Komentář Zuzany Roithové k výsledkům hlasování EP o liberalizaci služeb v Evropské unii:


Bohužel příliš kompromisní odhlasované znění neodpovídá současným potřebám EU a potlačuje původní smysl směrnice, o které jednal výbor EP pro vnitřní trh po více než dva roky.

Směrnice je podstatně menším krokem kupředu než byl původní návrh výboru pro vnitřní trh. Za cenu kompromisu s evropskou levicí došlo k okleštění rozsahu s působnosti směrnice.

Obrovským zklamáním je rozmělnění principu země původu a právní nejasnost jeho výkladu.

Bohužel zklamáním je i přístup řady poslanců z nových členských států, kteří nevěnovali dostatečnou pozornost významu směrnice zejména pro nové země a s předstihem se dostatečně se neangažovali ve vyjednání společného postupu.

Přesto je přijetí směrnice lepším řešením než by bylo její odmítnutí a zachování barier na vnitřním trhu nadlouho dopředu.

V řadě věcí i tento návrh zjednodušuje podnikání v zahraničí.

Díky tomu však zůstala možnost, že ve druhém čtení se podaří dosáhnout lepšího výsledku.

Jsem částečně spokojená, že například služby v obecném ekonomického zájmu a soukromé zdravotní služby v návrhu směrnice zůstaly.

Vyzývám všechny poslance EP z nových členských států k maximální pozornosti a jednotnému postupu ve druhém čtení.

Sdílet tento příspěvek