Předčasné volby ohrožují evropskou pomoc pro slovenské regiony

24.02.2006
Těžce schválený regionální program, který dává slovenským krajům pravomoc namísto ministerstev rozdělovat evropské peníze, je v současné době v ohrožení.

Slovenské regiony se obávají, že by jim mohly předčasné volby ztížit cestu k finančním prostředkům z evropských fondů. Evropské peníze totiž na Slovensku dosud rozdělovala tamní ministerstva, krajům se však po dvouletém úsilí podařilo prosadit i takzvaný regionální operační program, díky němuž by mohly o části peněz rozhodovat sami.

Přípravě celého programu se ale do cesty postavil rozpad vládní koalice. Regiony tonou tak v obavách, zda se všechny přípravy stihnou. Podle předsedy Prešovského samosprávného kraje Petera Chudíka je třeba, aby o jednotlivých programech rozhodla ještě současná vláda. Regiony by tak měly dostatek času připravit jednotlivé projekty a nehrozilo by, že je EU odmítne.

Regiony by chtěly rozhodovat o zhruba 22 procentech finančních prostředků, které z EU poputují na Slovensko. To ročně získá od roku 2007 částku rovnající se zhruba 46 miliardám českých korun. Kraje argumentují, že znají lépe místní problémy a přesně vědí, do čeho je třeba investovat. Regionální rozdělování peněz se navíc podle nich osvědčilo v České republice, Polsku i Maďarsku.

Dnes je například na Slovensku údajně běžné, že řada samospráv připraví za statisíce korun nákladnou dokumentaci, ale poté se svým projektem neuspěje. Kraje tak usilují i o zavedení takzvaného předběžného výměru, který by ušetřil krajům značné prostředky, protože by mohl naznačit, zda má daný záměr šanci.

Slovensko si od unijních fondů slibuje především pomoc pro nejchudší části země. Zejména jih a východ Slovenska se stále potýkají s obrovskými ekonomickými problémy. V řadě regionů přesahuje nezaměstnanost 20 procent, mezi početnou romskou populací je množství lidí bez práce ještě mnohem vyšší. V některých oblastech země také chybí základní sociální služby i dopravní infrastruktura.

Sdílet tento příspěvek