08.03.2006
Statisícový protest nespokojených zaměstnanců a studentů míří zejména proti jeho plánu na snížení nezaměstnanosti. Nové schéma umožňuje snadnější najímání, ale i propouštění mladých lidí.
Francouzský premiér Dominique de Villepin, jehož popularita nyní vytrvale uvadá, zažil významnou zkoušku. Včerejší statisícový protest nespokojených zaměstnanců a studentů mířil zejména proti jeho plánu na snížení nezaměstnanosti. Nové schéma umožňuje snadnější najímání, ale i propouštění mladých lidí.
Protestující odboráři ale sledovali i druhý cíl. Vadí jim vládní plán na privatizaci energetického gigantu Gas de France (GdF), který se uskuteční jeho sloučením se soukromou společností Suez. Mají strach, že to povede ke snižování míst.
Odbory proto svolaly protest na 160 míst v celé Francii.
„Stávky potvrzují, že vládní reformy odmítá naprostá většina lidí,“ řekl stanici RTL Bernard Thibault, šéf odborů CGT.
Zrušeny byly městské a letecké spoje, nefungovaly státní úřady a pošty. Zahraničních leteckých linek se protest výrazněji nedotkl. Zavřeny byly ale i mnohé školy, jednodenní stávku podpořili zaměstnanci v energetice.
„Francouzi mají stísněnou náladu,“ uvedla pařížská publicistka Veronika Uhlířová. „Vládní plány sledují s nedůvěrou, mají pocit, že vláda koná vše pouze s ohledem na zájmy zaměstnavatelů.“
Celkově měly demonstrace ještě daleko k rebelii, která před deseti lety smetla pravicovou vládu.
Nicméně: dvaapadesátiletý de Villepin už nemůže přehlížet, jak vytrvalé sociální protesty podemílají jeho autoritu. Selhává jeho snaha působit jako konsensuální politik, který sbírá úspěchy umírněnými reformami. Jeho obliba klesla na nejmenší úroveň od konce května 2005, kdy se ujal funkce.
Podle listu Libération schvaluje jeho počínání v čele vlády 37 procent dotázaných – oproti 49 procentům na počátku roku. Jeho reformy odmítají dvě třetiny Francouzů.
Ohroženy jsou i de Villepinovy prezidentské ambice – volby hlavy státu se budou konat už příští rok. „De Villepinova vláda je Titanikem, který nabírá vodu, kam se podíváte,“ řekl za opoziční socialisty Jack Lang listu Journal du Dimanche. Odboráři souhlasili. „Měl by zastavit reformní plány, nejrychleji, jak je to možné,“ prohlásil Bernard Thibault.
To premiér odmítá. Nechce rozmělňovat reformní plány, které ani nejsou příliš razantní. Od dubna platí nové pracovní smlouvy pro mladé lidi, mezi kterými činí nezaměstnanost 23 procent. Smlouvy budou na dobu neurčitou. Zaměstnavatel ale bude mít možnost propustit pracovníka během zkušební dvouleté doby bez udání důvodu.
To zbaví zaměstnavatele obav z najímání nových lidí v době, kdy míří ekonomika vzhůru, tvrdí vláda. „Potřebujeme čas a vytrvalost, vláda disponuje obojím,“ řekl premiér de Villepin listu Le Parisien.
Optimismus může čerpat z vývoje nezaměstnanosti, která poklesla na 9,6 procenta z 10,2 procenta z loňského května. Stejně jako skutečnost, že průzkumy o jeho klesající popularitě zastiňují jiný průzkum, podle kterého dvě třetiny lidí schvalují fúzi GdF a Suezu.
Méně spokojena je ale Evropská komise, která spojení kritizuje. Bruselští úředníci upozorňují, že Paříž si tradičně počíná tvrdě při hrozbě převzetí domácích společností zahraniční konkurencí.
Pro de Villepina je ale obrana „národních“ firem klíčovou věcí. Bývalý diplomat od počátku dával najevo, že bude ekonomickým patriotem – a sbíral tím procenta obliby. Proto nyní nechce ustupovat tlaku ze zahraničí, aby prohloubil ekonomické reformy.
Ekonomické reformy chtěl provádět pod clonou slov o sociálně citlivé politice. Protesty naznačují, že se to nedaří. Z potíží premiéra může profitovat jeho pravděpodobný konkurent v prezidentských volbách, ministr vnitra Nicolas Sarkozy. Ten se snaží méně taktizovat. Hovoří o razantnějších reformách.