10.03.2006
Vysoký představitel EU zdůraznil, že mezinárodní sankce by nesměly být škodlivé pro řadové Íránce.
Vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Javier Solana nevyloučil, že proti Íránu budou uplatněny mezinárodní sankce za jeho snahy si pořídit jaderné zbraně. V rozhovoru pro rakouský list Der Standard dnes zdůraznil, že takové sankce by nesměly být škodlivé pro řadové Íránce.
„Nevylučuji sankce, ale záleží na tom, jaké by to byly. Nechceme zajisté postihnout íránský lid,“ uvedl. Dodal, že před jednáním Rady bezpečnosti OSN na toto téma jsou všechny možnosti otevřené.
Šéfové diplomacií jednotlivých členských zemí se budou otázkou jaderného sporu zabývat na dnešním zasedání v rakouském Salzburku. Mezi projednávaná témata budou patřit také běloruské prezidentské volby a možná reakce na předpokládané podvody. Podle všeho EU zůstane věrna dosavadnímu postupu, který spočívá v maximálním bojkotu oficiálních struktur a v pomoci občanské společnosti.
Setkání je věnováno také Blízkému východu a vztahům s muslimskými zeměmi narušeným nedávnou vřavou kolem karikatur proroka Mohameda.
Rakouská ministryně zahraničí Ursula Plassniková poukázala dnes na to, že spor kolem obrázků jen poodkryl daleko hlubší nevoli, která panuje v islámském světě. Zdůraznila v této souvislosti klíčovou úlohu Turecka: „Vytvořit evropský islám, propojit islám s demokracií, modernost s tradicí, to jsou cíle stávající turecké vlády. Je proto velmi v našem zájmu Turecku naslouchat,“ uvedla.
Očekává se, že by ministr zahraničí Abdullah Gül mohl v sobotu nějaké návrhy předložit.
Debata o Blízkém východě se nepochybně zaměří opět na to, jak se EU postaví k palestinské vládě řízené hnutím Hamas. Solana ve zmíněném rozhovoru uvedl, že pokud se Hamas zřekne násilí a teroristických aktivit, bylo by možné ho vyjmout z unijního seznamu teroristických organizací. „Pak by už nebyla pro spolupráci žádná omezení,“ uvedl.
Na rozdíl od předchozích prohlášení neopakoval požadavek, že Hamas musí uznat existenci Izraele. Jeho představitelé to zatím odmítají učinit; vyjadřují ochotu udržovat s Izraelem dlouhodobé příměří, nemíní ho však uznat jako stát.