EU tlačí na otevření dialogu mezi civilizacemi

13.03.2006
Blok podle ministrů zahraničí nepotřebuje budovat jakékoli nové struktury, ale daleko lépe využívat ty stávající, zejména v současné „karitaturové krizi“.

Evropská unie disponuje dostatečnými nástroji, aby mohla vést účinný dialog s muslimskými zeměmi. Nepotřebuje budovat jakékoli nové struktury, ale daleko lépe využívat ty stávající. Na těchto závěrech se shodli ministři zahraničí členských zemí EU, který neformálně hodnotili nedávnou krizi vyvolanou zveřejněním karikatur proroka Mohameda v západním tisku.

Orgány Euromedu sdružující EU a středomořské země, spolupráce s Organizací islámské konference a s Arabskou ligou, parlamentní platformy, akademické a školní výměny, práce v UNESCO – to všechno jsou podle komisařky Benity Ferrerové-Waldnerové možnosti, které lze daleko víc využívat ke komunikacemi s islámskými zeměmi a s muslimy mimo EU.

„Ve světě je 1,3 miliardy muslimů, často v našem bezprostředním sousedství. Uvnitř EU jich žije 20 milionů. Musejí nás nutně zajímat,“ řekla komisařka před novináři. Zdůraznila, že je to dlouhodobý proces, který vyžaduje soustavnost a trpělivost.

Ministry naopak výrazně nepřesvědčil jejich turecký kolega Abdullah Gül, který byl rakouským předsednictvím požádán o náměty na překonání stávajícího napětí. Jeho projev byl velmi obecný, až abstraktní.
„Nemůžeme si dovolit, aby lidé ve světě začali věřit, že úcta k víře a k náboženství nepatři mezi evropské hodnoty. Opak je pravdou. Je to největší evropské bohatství a nemělo by být zničeno,“ vyhlásil Gül.

Podle šéfa české diplomacie svět potřebuje dialog mezi civilizacemi. Není však správné kvůli němu předstírat, že se nic nestalo, připomněl útoky proti diplomatickým misím zemí EU v několika muslimských zemích, při kterých bylo hrubě porušeno mezinárodní právo.
„Máme právo si říci o určitý typ chování. Máme právo žádat záruky, že se to už nebude nikdy opakovat,“ prohlásil.

Sdílet tento příspěvek