Evropská komise opět hrozí Microsoftu

13.03.2006
Softwarový gigant Microsoft má před sebou novou finanční hrozbu. Za to, že se firma neřídila sankcemi uloženými Evropskou komisí, jí nyní hrozí pokuta ve výši dvou miliónů eur denně. Vyplývá to z dopisu, který komise zaslala Microsoftu koncem minulého týdne.

Evropská komise už před dvěma lety vyměřila Microsoftu rekordní pokutu ve výši 497 miliónů eur za porušování hospodářské soutěže a nařídila změnit obchodní praktiky. Obvinila přitom americkou společnost ze zneužití dominantní pozice na trhu operačních systémů a znemožnění konkurenci prosadit se s vlastním softwarem.

Materiál pro konkurenci

Součástí sankcí bylo nařízení, aby firma poskytla svým konkurentům podklady, díky nimž by jejich software pro servery mohl pracovat s počítači, které využívají operační systém Windows. Rivalové si za příklad zvolili balík kancelářských programů Office. Na něm ukázali, že Microsoft nedovoluje konkurenci, aby jeho výrobky byly kompatibilní s operačním systémem Windows.

Microsoft se hájí tvrzením, že všechny požadavky Evropské komise splnil „nad očekávání“ a že požadované údaje zveřejnil v zaslaných dokumentech. „K novému dopisu z Bruselu zatím nevydáváme žádné oficiální prohlášení. Přesto platí naše vyjádření, že potřebné dokumenty jsme odevzdali a požadavky Evropské komise splnili,“ dodává Jiří Grund, tiskový mluvčí Microsoftu ČR.

Brusel ale požaduje více detailnějších informací a současný postup společnosti považuje za naprosto neadekvátní. „Microsoft se i nadále neřídí povinnostmi stanovenými v rozhodnutí z března 2004,“ píše se v dopise, který Evropská komise zaslala firmě.

Tisíce stran nestačí

Komise se přitom opírá o stanovisko Neila Barretta, experta přes informační technologie, který převzal dohled nad plněním povinností. Dalším zdrojem informací k tomu, aby komise rozhodla, zda Microsoft plní její pokyny či nikoli, je konzultační společnost TAEUS International.

Právě z jejích závěrů vyplývá, že dokumentace zaslaná Microsoftem je sice velmi obsáhlá, ale informace v ní jsou zcela nevyužitelné a nic neříkající. „Zaslaná dokumentace měla dvanáct tisíc stran, zveřejnili jsme i zdrojové kódy. Námi oslovení počítačoví odborníci vyhodnotili dokument jako naprosto dostačující,“ oponuje Grund.

Microsoft také nesouhlasí s uloženou pokutou 497 miliónů eur. Podle vedení společnosti nemá rozhodnutí komise oporu v evropském právu, a vzniklou situaci proto bude řešit soud. Už 24. dubna tak proběhne první stání u druhého nejvyššího evropského soudu.

Společnost si navíc už v minulosti stěžovala, že jí Evropská komise neposkytuje dokumenty, jež potřebuje pro svou obhajobu. „Komise zabránila Microsoftu, aby se dozvěděl, zda obsah sdělení není zkreslený či neadekvátní,“ zveřejnila společnost na svých internetových stránkách.

Microsoft proto požádal americké soudy, aby mu pomohly získat korespondenci mezi Evropskou komisí a americkými počítačovými firmami IBM, Sun Microsystems, Oracle a Novell, která se jeho antimonopolního sporu v Evropě týká. „Těžko můžeme předat dokumenty v požadované podobě, když vlastně ani netušíme, co je od nás požadováno,“ dodává Grund.

Sdílet tento příspěvek