Zpronevěru peněz EU vysvětloval policii i Paroubek

15.03.2006
Premiér v kauze zpronevěřených milionů vypovídal jako bývalý ministr ministerstva pro místní rozvoj.

Detektivové, kteří vyšetřují případ údajně zpronevěřených milionů z dotací Evropské unie, vyslýchali také předsedu vlády Jiřího Paroubka. V kauze je stíháno deset lidí, včetně bývalých státních úředníků. Někdejší šéf ministerstva pro místní rozvoj Paroubek v kauze figuruje jako svědek.


Premiér byl o svědeckou výpověď požádán vzhledem k tomu, že v době, kdy byl ve funkci ministra pro místní rozvoj, nevyslovil souhlas s některými majetkovými úkony v Nadaci pro rozvoj regionů, upřesnila mluvčí vlády Lucie Orgoníková.


V případu čelí jako organizovaná skupina obviněním z podvodu a z praní špinavých peněz někdejší náměstek Paroubkova předchůdce Petr Forman, jeho poradce Radim Špaček a dalších osm lidí. Hrozí jim až 12 let vězení.


Orgoníková zdůraznila, že Paroubek po vystřídání Pavla Němce (US-DEU) v křesle ministra nařídil v uvedené záležitosti právní rozbor a audit, na jehož základě podal jeho nástupce, současný ministr Radko Martínek, trestní oznámení. „V době výkonu funkce ministra nařídil Jiří Paroubek prošetření celé věci nezávislou advokátní kanceláří. Posudek později potvrdil jeho obavy, že docházelo k závažným nedostatkům v hospodaření,“ zdůraznila Orgoníková.


Nadace pro rozvoj regionů byla podle Paroubka samostatným právním subjektem, do kterého mohlo ministerstvo zasahovat pouze přes své zástupce v radě nadace. „V době mého nástupu do funkce ministra byly procesy toku finančních prostředků v Nadaci a jejich dceřiných fondech již nastaveny a rozběhnuty. Z těchto důvodů jsem já, jako ministr pro místní rozvoj, nikdy o použití finančních prostředků Nadace ani o ničem jiném nerozhodoval,“ vzkázal po mluvčí premiér.


Desetičlenná skupina lidí čelí podezření z toho, že se chtěli přes Nadaci pro rozvoj regionů obohatit o 229 milionů korun, které v ní zbyly z celkem 317 milionů korun, jež EU od roku 1994 poskytla nadaci na projekty rozvoje podnikání v Česku. Z likvidačního zůstatku nadace se prý snažili přes další firmy odstranit nejdřív 144 a pak 85 milionů korun.


Obvinění si podle státního zástupce podvodný plán předem promysleli a k jeho uskutečnění využili toho, že majetková struktura Nadace pro rozvoj regionů byla velice nepřehledná. Mezi obchodními subjekty byly navíc nezákonné vazby, protože jeden ovládal druhý, což bylo podle žalobce v rozporu s obchodním zákoníkem. Vyšetřování případu sleduje protipodvodový úřad Evropské unie OLAF. Je přitom možné, že unie bude chtít kvůli zneužití dotací miliony vrátit.

Sdílet tento příspěvek