Unie mění ochranu potravin

22.03.2006

Evropská unie zjednoduší pravidla pro ochranu tradičních nebo regionálních potravin. Unijní ministři zemědělství se v těchto dnech dohodli, že především umožní importérům ze zemí mimo EU získat pro své výrobky registrační známky unie.

Evropská unie zjednoduší pravidla pro ochranu tradičních nebo regionálních potravin. Unijní ministři zemědělství se v těchto dnech dohodli, že především umožní importérům ze zemí mimo EU získat pro své výrobky registrační známky unie.
V evropských obchodech by se tak kromě Parmské šunky, pravého šampaňského nebo Budějovického piva měly objevit i jediné opravdové brambory z Idaha a nikdo nebude smět neoprávněně používat značky australských vín.

Unie tak vyhověla verdiktu Světové obchodní organizace (WTO), která v roce 2004 dala za pravdu právě americkým a australským výrobcům potravin. Ti si stěžovali, že dosavadní složitá pravidla pro ochranu specialit jim prakticky znemožňují vstup na evropský trh. Unie podle WTO musela pravidla změnit do začátku dubna .
Brusel rovněž zjednoduší celou registrační proceduru, která dnes trvá nejméně půldruhého roku. Mění se i způsob žádostí – zatímco dodnes o ochranu tradičních a regionálních potravin žádaly vlády členských zemí, do budoucna to budou moci dělat i sdružení výrobců.

Výrobci dále budou moci od roku 2009 na své speciality umisťovat zvláštní logo, nebo na ochranu upozornit v textu na etiketě. Evropská komise přitom původně navrhovala, aby loga byla povinná už od příštího roku.
Unijní známky přinášejí výrobcům výrazné zisky. Britská BBC citovala studii, podle které může cena takto chráněného výrobku vzrůst až o 18 procent.

Evropský seznam chráněných specialit nyní čítá přes 720 položek, z toho přes 150 sýrů, 160 masných výrobků, 150 druhů ovoce i výrobků z něj a také 80 různých olivových olejů. Mezi nimi ale není žádný výrobek ze zemí mimo EU. První takovou žádost si loni podala Kolumbie, která žádá ochranu kávy Cafe de Colombia.

Česko je jedinou z nových členských zemí EU, které dostalo na seznam svůj výrobek. Už v přístupových jednáních trvalo na tom, aby byly chráněné značky: Budějovické pivo, Budějovicky měšťanský var a Českobudějovické pivo.
Žádost o ochranu dalších 31 českých výrobků nyní čeká na vyřízení. Největšího pokroku zatím dosáhly žádosti o známky pro „Pohořelického kapra“ a perníkové pečivo „Štramberské uši“. I těmto výrobkům ale potrvá ještě nejméně rok, než se dostanou na unijní seznam.

Nová pravidla by se českých žádostí neměla dotknout. Český ministr zemědělství Jan Mládek uvedl, že nařízení neovlivní ani pozici českobudějovického Budvaru ve sporu s americkým koncernem Anheuser Bush.

Sdílet tento příspěvek