27.03.2006
Stovky odpůrců režimu prezidenta Alexandra Lukašenka se ocitly v běloruských věznicích poté, co pořádkové síly rozehnaly sobotní několikatisícovou demonstraci v Minsku.
Stovky odpůrců režimu prezidenta Alexandra Lukašenka se ocitly v běloruských věznicích poté, co pořádkové síly rozehnaly sobotní několikatisícovou demonstraci v Minsku. Evropská unie zásah ostře odsoudila a požaduje propuštění zatčených, včetně jednoho z opozičních kandidátů březnových prezidentských voleb Aljaksandra Kozulina.
Sobotní shromáždění se konalo v den výročí nezávislosti Běloruské republiky, která byla vyhlášena v roce 1918 a měla jen krátké trvání. Opozice si však od víkendových akcí slibovala především vyvrcholení týdenních protestů proti volbám, v nichž si Lukašenko zajistil další pětileté období v čele státu.
Podle oficiálních výsledků získal téměř 83procentní podporu voličů, zatímco hlavní kandidát opozice Aljaksandr Milinkevič údajně pouze šest procent. Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě označili hlasování za neregulérní a opozice požaduje opakování „zfalšovaných“ voleb.
„Úklid“ náměstí
Přicházející stovky demonstrantů se střetly s policejními kordony, ale na náměstí ale neprorazily. Srážku provázelo skandování „Hanba!“ a „Ať žije Bělorusko!“.
„Přišli jsme ukázat Lukašenkovi, že v této zemi jsou svobodní lidé. A že přívrženci opozice nejsou narkomani nebo živly z okraje společnosti, jak se to snaží líčit televize, ale lidé vzdělaní,“ řekla agentuře AFP jedna z protestujících, studentka Nasťa.
„Běloruský lid se musí probudit a svrhnout toho uzurpátora, který si změnil ústavu tak, aby mohl zůstat u moci i po třetí mandát, a který se chce stát doživotním prezidentem,“ apelovala jiná účastnice protestu Ljudmila, starší dáma s karafiátem v ruce.
Ve městě se postupně vytvořily tři oddělené skupiny demonstrantů. Kromě několika tisíc lidí, kteří se pokoušeli prorazit přes policejní kordon na náměstí, se dalších asi 5000 demonstrantů spolu s Milinkevičem shromáždilo v blízkém parku. Třetí několikatisícový dav zastavila policie na bulváru směřujícím do centra města.
Milinkevič útočí na pevnost
Podle něj Bělorusové, kteří se v uplynulých dnech scházeli v Minsku, dali najevo, že se nebojí Lukašenkovy autoritářské vlády. Jak ale poznamenal jeden ze zpravodajů, Milinkevič současně prokázal smysl pro realitu, když poukázal na zatím omezený rozsah protestního hnutí: „Není nás dvě stě tisíc nebo pět set tisíc. Pokud by tomu tak bylo, Lukašenko už by musel ve svém boeingu prchat k nějakému jinému diktátorovi.“
K hlavním sobotním násilnostem došlo o několik hodin později, kdy se policie dala do pohybu, aby Milinkevičovo shromáždění rozpustila. Několik set demonstrantů se na podnět dalšího opozičního lídra Aljaksandra Kozulina vydalo k hlavní vyšetřovací věznici. Tam byli v předchozích dnech převezeni zatčení stoupenci opozice – ze „stanového městečka“ na centrálním náměstí, které Lukašenkovy síly zlikvidovaly v noci na pátek.
Tvrdý zákrok
Zadržen byl i Kozulin a až v neděli na naléhání jeho manželky úřady sdělily, že byl převezen do jedné z věznic východně od hlavního města. Podle ministra vnitra Kozulin „vyzýval k útoku na stát a dokonce k fyzické likvidaci prezidenta“. Včera ministerský mluvčí oznámil, že justiční orgány zahajují trestní řízení proti 52 stoupencům opozice, kteří byli zadrženi v sobotu.
Podle Milinkeviče opozice v nejbližší době neplánuje další masové protesty. „Pro nové shromáždění je zapotřebí silný, emocionální impulz,“ citovala opozičníka agentura Itar-TASS.
(ber, čtk, Reuters)