teorie a praxe
Romana Provazníková
Nakladatel Grada 2009
Kniha Financování měst, obcí a regionů docentky Romany Provazníkové se v ucelené formě a vyčerpávajícím způsobem zabývá problematikou financování územních samospráv v moderních státech.
ANOTACE
Financování územních samospráv se ve všech zemích (Českou republiku nevyjímaje) neustále vyvíjí – je to kontinuální a nepřetržitý proces, na který mají vliv ekonomické, politické a společenské změny. Rozšířené a aktualizované vydání publikace Financování měst, obcí a regionů – teorie a praxe na tyto společenské, ekonomické a legislativní změny reaguje a v aktualizovaném textu je postihuje.
Knihu lze tematicky rozdělit do tří částí. První část představuje teoreticko-metodologická východiska zkoumané problematiky s jejich vyústěním do mezinárodního porovnání. Je věnována struktuře veřejné správy, fiskálnímu federalismu, hierarchii rozpočtového uspořádání a rozpočtu jako základnímu plánu každé samosprávy.
Druhá část publikace klade důraz na rozpočtové hospodaření krajů a obcí v České republice – autorka řeší otázky delegování odpovědnosti za zabezpečení a financování veřejných statků jednotlivými úrovněmi územních samospráv, přiřazování příjmů a rozpočtového určení daní v jeho chronologickém vývoji, zadluženosti územních samospráv a její regulace a v neposlední řadě legislativních a ekonomických aspektů vlastnictví majetku obcí a krajů.
Této části publikace se aktualizace dotkla nejvíce. Druhé vydání reflektuje změny a současný vývoj ve financování obcí a krajů v ČR. Zcela přepracovaná je i část věnovaná možnostem financování územních samospráv ze zdrojů Evropské unie, která uvádí přehled jednotlivých operačních programů a jejich priorit, v jejichž rámci mohou obce a kraje žádat o finanční prostředky v rozpočtovém období 2007–2013.
Třetí část představuje určitou nadstavbu, od vazby k zabezpečovaným kompetencím – veřejným službám – až po hospodaření s veřejnými prostředky. Autorka představuje metody a postupy zvyšování kvality poskytovaných služeb a zvyšování kvality řízení územních samospráv, rovněž klade důraz na význam kontroly hospodaření samospráv a její legislativní zakotvení v ČR. Publikace je obohacena množstvím schémat, tabulek a grafů, které přispívají k její přehlednosti. Každá kapitola je navíc doplněna úvodním vymezením cílů a závěrečným shrnutím.
Kniha je určena nejen odborné veřejnosti z oblasti veřejné správy a samosprávy, studentům ekonomických fakult, ale i laické veřejnosti, která se o problematiku financování obcí a krajů v dnešních složitých ekonomických a společenských podmínkách zajímá.
Romana Provazníková: Financování měst, obcí a regionů – teorie a praxe, doplněné vydání, 304 stran, Grada 2009.