Farmáři mohou dostat až polovinu ztrát způsobených ptačí chřipkou

06.04.2006

Evropský parlament podpořil návrh Evropské komise, aby farmáři postižení poklesem příjmů způsobeným ptačí chřipkou dostali kompenzace z fondů EU.

Evropské komise již dříve návrhla, aby farmáři postižení poklesem příjmů způsobeným ptačí chřipkou měli nárok na kompenzace z fondů EU, a to až do 50 procent prokazatelných ztrát. Nejde jen o přímé náklady či škody vyvolané epidemií, ale zejména o ztrátu příjmů vyvolanou „poruchami trhu“, tedy poklesem prodeje způsobeným nedůvěrou lidí v drůbeží maso a vejce.

Po souhlasu EP se budou návrhem zabývat 25. dubna ministři zemědělství. Očekává se, že ho bez problémů schválí, aby nové nařízení vstoupilo v platnost od poloviny května.

Poslanci ovšem vnesli do návrhu EK několik úprav. Mezi vhodnými alternativními metodami boje proti ptačí chřipce uvedli „naléhavé očkování“ drůbeže. Chtějí také zpřísnění podmínek, za kterých budou evropské peníze pro farmáře uvolňovány; má se tak dít jen v případě, že osud hospodářství bude poklesem příjmů zásadním způsobem ohrožen. Státy se mají zavázat, že se budou snažit obnovit důvěru spotřebitelů informačními kampaněmi.

Panika vyvolaná ptačí chřipkou se v EU šíří různě. Například v Itálii poklesla poptávka po drůbeži a vejcích o 70 procent, což vedlo k prudkému propadu příjmů farmářů. Jejich postavení dále zhoršuje celkový pokles cen a zvyšující se náklady na skladování poražených kuřat či krůt.

Autor: čtk

Sdílet tento příspěvek