EU: Romové jsou stále nejdiskriminovanější menšinou v Evropě

07.04.2006
Podle prohlášení Střediska EU pro sledování projevů rasismu a xenofobie je Romům odepíráno právo na základní potřeby, jako je zaměstnání, bydlení, vzdělání a zdravotní péče.

Romové zůstávají nehledě na určitý pokrok nejdiskriminovanější národnostní menšinou Evropy. Běžně je jim odepíráno právo na základní potřeby, jako je zaměstnání, bydlení, vzdělání a zdravotní péče. Vyplývá to z prohlášení Střediska EU pro sledování projevů rasismu a xenofobie, které bylo dnes, v předvečer Mezinárodního dne Romů, zveřejněno ve Vídni.


„Romové zůstávají menšinou s nejhorším postavením,“ řekla agentuře Reuters ředitelka střediska Beate Winklerová. Poukázala na to, že podle průzkumů si Romy za sousedy většina ostatní populace téměř nepřeje, a že územní segregace Romů je obzvlášť ostrá.


V některých z 25 členských zemí unie trpí podle ní Romové systematickou diskriminací. Vyzvala proto k větší politické vůli překonávat předsudky a pomoci komunitám evropských Romů překonat chudobu.


V Evropě žije podle Mezinárodní organizace pro migraci odhadem 6,2 milionu Romů, z toho 4,6 milionu ve střední a východní části kontinentu. Nezaměstnanost mezi Romy dosahovala loni v některých zemích přes 90 procent, přičemž vídeňské středisko v této souvislosti cituje zejména Česko, Maďarsko a Slovensko. Největší diskriminace postihuje tuto menšinu při snaze o nájem nebo koupi nemovitostí.


Romové představují etnickou skupinu, jejíž kořeny sahají do severní části indického subkontinentu. Mezinárodní den Romů stanovila na 8. duben celosvětová konference svolaná v roce 1990 Mezinárodním svazem Romů sídlícím v Praze. V sobotu proto romské organizace uspořádají v řadě evropských měst akce, na nichž zdůrazní svébytnost a tradice svého národa.

Autor: mab-iHNed,čtk

Sdílet tento příspěvek