Vítězství patří Prodimu, Berlusconi se brání

11.04.2006
Pouhé setiny procent rozhodly o výhře levicové koalice Romana Prodiho, který svůj triumf již oznámil před svými příznivci. Berlusconi to považuje za převrat.

Vítězství v italských parlamentních volbách dnes ohlásil Romano Prodi, vůdce koalice levého středu. „Zvítězili jsme,“ řekl Prodi davu stoupenců své strany na zaplněném římském náměstí. Představitelé uskupení pravého středu v čele s dosavadním premiérem Silviem Berlusconim ale výsledek zpochybnili a žádají „přísné překontrolování“ hlasovacích lístků. Podle některých analytiků by se tak v Itálii mohla opakovat situace podobná americkým volbám z roku 2000, které skončily handrkováním o hlasy voličů na Floridě.

Prodiho vítězství v konečných oficiálních výsledcích potvrdilo i italské ministerstvo vnitra. Podle jeho údajů získala Prodiho koalice 49,81 procenta hlasů do Poslanecké sněmovny, zatímco Berlusconiho uskupení získalo 49,74 procenta hlasů. Podle nových italských volebních pravidel tak Prodiho koalici náleží 55 procent křesel v Poslanecké sněmovně bez ohledu na to, jak těsným rozdílem zvítězila. Levice tedy bude mít 340 poslanců v 630členné sněmovně.

Dvanáct hodin poté, co se uzavřely hlasovací místnosti dvoudenních parlamentních voleb, mohl Prodi předstoupit před své příznivce na římském náměstí a s vlajkou v ruce vyhlásit vítězství. „Bylo to na hraně, ale nakonec je vítězství naše a nyní je čas obrátit list,“ prohlásil Prodi.

Ale Berlusconiho pravice s Prodiho triumfálním prohlášením nesouhlasí a tvrdí, že chce prošetřit zprávy o tom, že bylo anulováno zhruba půl milionu hlasů. „To je nepřijatelné. Co to je? Převrat? Připomíná mi to Jižní Ameriku. Sám vyhlásit vítězství odporuje ústavě,“ řekl dosavadní ministr průmyslu Claudio Scajola, člen Berlusconiho strany Vzhůru, Itálie (FI).
Zatímco Prodiho levice těsně zvítězila v Poslanecké sněmovně, Berlusconiho pravice zatím podle oficiálních výsledků o jediné křeslo triumfuje v Senátu. Prodi ovšem vyjádřil přesvědčení, že jeho koalice nakonec zvítězí i v Senátu díky hlasům zahraničních voličů, které ještě nejsou sečteny a rozhodují o obsazení šesti křesel. Prodi se nechal slyšet, že ze zahraničí počítá se čtyřmi křesly v Senátu, což by otočilo jazýček vah a přiřklo levici senátní většinu o jediné křeslo.

Ve dvoudenních parlamentních volbách v Itálii hlasovalo přibližně 83 procent voličů z celkového počtu 47 milionů, a to v asi 60.000 volebních místnostech. Kromě toho vůbec poprvé mohli volit i Italové žijící v zahraničí, kde se hlasování zúčastnilo 1,1 milionu voličů ze tří a půl milionu. K vytvoření funkční vlády je nezbytné, aby vítěz získal většinu jak v Poslanecké sněmovně, tak v Senátu.

Dvě komory italského parlamentu duplikují vzájemně své funkce a vláda potřebuje podporu obou, aby mohla být ustavena a přijímat zákony. Většina o jedno křeslo v Senátu by pro Prodiho znamenala zranitelnost ze strany mladších partnerů a každé hlasování by měnila v podstatě v hlasování o důvěře vládě. Prodi vyhrál volby v roce 1996, ale v úřadu vydržel jen dva roky, než ho sesadili nespokojení komunističtí spojenci.

S výsledkem voleb jsou ale nespokojení i mnozí jeho stoupenci, kterým se nelíbí, že je rozdíl mnohem těsnější, než předpovídaly průzkumy veřejného mínění a první odhady výsledků. „Nechápu, proč všichni tančí a skáčou nahoru a dolů. Tohle není vítězství,“ říká Luigi Esposito, třicetiletý volič levého středu.

Oficiální údaje uvádějí, že Prodiho koalice v Poslanecké sněmovně zvítězila o pouhých 25.224 hlasů. Pokud se Berlusconimu podaří prosadit kontrolu všech anulovaných hlasovacích lístků, mohlo by to otevřít prostor pro právní zpochybnění výsledků.

Autor: kaj-iHNed,čtk

Sdílet tento příspěvek