EU loni vyčerpala téměř celý rozpočet

12.04.2006

Podle Evropské komise zůstane nevyužito pouze 1,077 miliardy eur. Zástupci EK považují tento výsledek za výborný.

Evropská unie spotřebovala loni 99 procent svého rozpočtu. Podle Evropské komise zůstane nevyužito pouze 1,077 miliardy eur. Zástupci EK považují tento výsledek za výborný a svědčí to podle nich o tom, že při dobré správě prostředků je lze využít skoro beze zbytku. Podle mluvčího EK Roberta Soltyka tak nemůže obstát argument, že EU nepotřebuje více peněz, protože je stejně nedovede vstřebat.

Vedle zmíněného zbytku zaznamenala EU loni dodatečné příjmy 1,292 miliardy eur. Celkově činil rozpočtový přebytek 2,410 miliardy (při započítání rozdílu způsobeného směnným kurzem eura), které budou převedeny do letošního rozpočtu. Členské státy zaplatí o to menší příspěvky za rok 2006 – tato „sleva“ pro Českou republiku činí 22 milionů eur (šest miliard korun), pro Slovensko devět milionů a pro Německo 496 milionů eur. ČR loni odvedla do rozpočtu EU málo přes miliardu eur a letos má platit přibližně stejně.

Rozpočet EU musí být vždy a za všech okolností vyrovnaný, příjmy se musí rovnat výdajům. Deficit se nepřipouští a nevyužité peníze se vrací do státních rozpočtů.
Komise je spokojena, že se podařilo využít v podstatě všechny prostředky určené na zemědělství (zbylo jen 0,3 procenta z 48,51 miliardy eur) a na financování projektů z fondů pro chudší země a regiony (zbylo 0,2 procenta z 32,641 miliardy eur). Hodně nevyčerpaných peněz, celých 13,5 procenta, zůstalo v předvstupních fondech, což svědčí hlavně o malé schopnosti Rumunska a Bulharska předkládat projekty.

V rámci sedmiletého rozpočtového období byl rok 2005 z hlediska využití nejúspěšnější, sdělila EK. V roce 2004 se nespotřebovalo 2,737 miliardy eur, o rok dřív 5,47 miliardy a v roce 2001 dokonce 15 miliard eur.

Autor: rai-ihned, čtk

Sdílet tento příspěvek