Polští populisté jednají o vstupu do vlády pravice

13.04.2006
Poláci přestávají věřit svým politikům, že se chtějí dohodnout na nové funkční vládě. Dosavadní menšinový kabinet konzervativně sociální strany Právo a spravedlnost (PiS) není schopen prosazovat zásadní rozhodnutí.

Poláci přestávají věřit svým politikům, že se chtějí dohodnout na nové funkční vládě. Dosavadní menšinový kabinet konzervativně sociální strany Právo a spravedlnost (PiS) není schopen prosazovat zásadní rozhodnutí. Často se proto hovoří o předčasných volbách, které by si podle včera zveřejněného průzkumu agentury GfK Polonia přálo 44 procent Poláků.

Včera a dnes však vrcholí jednání o druhé možnosti: nové koaliční vládě PiS s lidovci a hlavně s levicově populistickou Sebeobranou. Pro tuto variantu by nyní bylo zhruba 25 procent Poláků.
Vstup populistů do vlády by umocnil obavy o další vývoj polské ekonomiky, které plynou z dlouhodobé nestability. Šéf Sebeobrany Andrzej Lepper chce pro svou stranu křesla vicepremiéra, ministrů zemědělství a životního prostředí i náměstků ministrů ve všech resortech.
„Situace je taková, že nelze mluvit o tom, že by mohla být vláda bez vicepremiéra Leppera,“ řekl sebevědomě předák Sebeobrany.

Šéf PiS Jaroslaw Kaczynski původně prohlašoval, že předběžná koaliční dohoda bude hotova do Velikonoc. Včera už se hovořilo jen o shodě nad základními programovými body.
Sebeobrana má přitom v programu větší dotace rolníkům, vyšší důchody a snížení daní chudým, větší kontrolu nad centrální bankou nebo nové vyjednávání o přístupové smlouvě s EU.

Třetí partner, lidovci Waldermara Pawlaka, se vstupem váhají. Bez nich by ale vláda neměla v Sejmu většinu. PiS proto vyjednává i o podpoře poslanců národně konzervativní Ligy polských rodin, která se rozpadá a část jejích poslanců včera slíbila vládě podporu. Jejího vůdce a zakladatele Romana Giertycha při vyjednáváních vládní předáci obcházejí.

Dosud nejpopulárnější strana, PiS, ale kvůli politikaření začíná přicházet o podporu, stejně jako klesá obliba prezidenta Lecha Kaczy#241#ského. Poslední průzkum agentury CBOS uvádí, že v případě voleb by strana získala stejně hlasů jako liberální Občanská platforma, která původně měla být po loňských volbách vládním partnerem PiS. A prezidentova obliba se oproti březnu propadla o 11 procentních bodů na 43 procent.

Vedení PiS kvůli ekonomické stabilitě a důvěryhodnosti žádá, aby hospodářské záležitosti i v nové vládě řídila liberálně orientovaná vicepremiérka Zyta Gylowská. Někteří politici PiS jsou z případné spolupráce s populisty znechuceni a hodlají rezignovat, jako třeba ministr zahraničí Stefan Meller.

Autor: Martin Ehl

Sdílet tento příspěvek