20.04.2006
Kasační soud v Římě oficiálně potvrdil výsledky parlamentních voleb, které se konaly 9. a 10. dubna. Opoziční Unie levého středu získala o 25 000 hlasů více než vládní Berlusconiho Forza Italia.
„Konečně byla otázka voleb uzavřena. Italové již nemají pochybnosti o našem vítězství, a proto musíme nadále pracovat na vytvoření silné vlády,“ prohlásil Romano Prodi ve středu večer poté, co kasační soud v Římě oficiálně potvrdil výsledky parlamentních voleb, které se konaly 9. a 10. dubna.
Soud uvedl, že při hlasování do poslanecké sněmovny opoziční Unie levého středu získala o 25 000 hlasů více a je tedy vítězem. Na dotaz, zda už mu zavolal Silvio Berlusconi, aby mu poblahopřál k vítězství, Prodi odpověděl: „Ještě ne, ale zavolal mi generální ředitel jeho televizního trustu Mediaset Fedele Confalonieri. Je vidět, že v podnikatelských kruzích jednají rychleji než v politice.“
Otázka je, zda mu Silvio Berlusconi někdy zatelefonuje. Analytici upozorňují na to, že Berlusconiho chování po volbách, které označil za zmanipulované, nasměrovalo politický život Itálie do slepé uličky, protože naprosto zablokovalo nejen ústavní úkony navazující na volby, ale rovněž funkčnost stávajícího parlamentu i vlády.
Dosavadní premiér prozatím neučinil žádné oficiální prohlášení, ale je jasné, že svým spolupracovníkům dal jasný pokyn – vítězství Prodiho neuznáme, požádáme o další kontrolu a celou věc rozhodně neuzavřeme. Jeho ministr hospodářství Giulio Tremonti to prohlásil zcela otevřeně: „Různých nesrovnalostí v italských volbách bylo vždy hodně, ale nechali jsme to stranou, protože rozdíl hlasů mezi vítězi a poraženými byl velký, tentokrát je to pouze 25 000 hlasů, a proto je třeba provést další kontrolu.“
Ještě radikálněji se k rozhodnutí soudu vyjádřil bývalý ministr pro reformy a člen Ligy Severu Roberto Calderoli. Řekl, že „neuznává Prodiho vítězství a že použije všech nástrojů k tomu, aby prokázal, že koalice Dům Svobod obdržela více hlasů než levicová Unie“. Vzhledem k tomu, že při hlasování byl zrušen přibližně milión hlasovacích lístků, Berlusconiho strana Forza Italia a Liga Severu mají v úmyslu požádat římský administrativní soud TAR o přezkoumání údajných nesrovnalostí při anulování hlasovacích lístků.
Tento orgán kontroluje regulérnost administrativních aktů veřejné správy. Je zjevné, že Berlusconi a jeho nejužší spojenec Liga chtějí takto bojovat až do posledního dechu, patrně s cílem ovlivnit dvě důležité nastávající události: volbu nového prezidenta republiky a referendum o reformě ústavy. Patrně počítají s tím, že otevřená otázka legitimity Prodiho vítězství jim při těchto událostech pomohou.
Ale i Berlusconi má problém: jedna ze stran jeho koalice, křesťanskodemokratické centrum UDC, již jasně řekla, že rozhodnutí kasačního soudu uznává. Jeden z čelných představitelů této strany Marco Follini řekl: „Berlusconi by měl bojovat proti Prodimu politickými prostředky, z opozice, jsem přesvědčen, že tato vláda dlouho nevydrží.“ A ani pravicová Národní aliance, druhá největší strana v Berlusconiho koalici, se nezdá být nadšena magnátovými výzvami na barikády.
Neklid ale panuje i v řadách vítězné Unie. Demokratická levice a neokomunisté bojují o místo budoucího předsedy sněmovny. Spor bude muset vyřešit Romano Prodi. Mezi stranami Unie již vyšly najevo velké názorové rozdíly týkající se sociální politiky, hlavně reformy pracovního trhu.
To vše v situaci, kdy Mezinárodní měnový fond upozornil Řím, že budoucí vláda bude muset přijmout velmi přísná opatření, aby dostala veřejné finance opět pod kontrolu. Kritiku listu Financial Times, podle něhož by Itálie mohla do roku 2015 opustit Euro, jestliže neprovede rázné reformy, zde neberou vážně, ale obávají se, že Itálie by mohla zmeškat vlak, tj. nepřipojit se k všeobecnému oživení západoevropského hospodářství v letech 2006 a 2007.
Vítězství koalice levého středu včera již v předstihu oznámila bez uvedení zdroje italská televizní stanice Sky TV. Očekává se, že nová vláda bude funkční až koncem května, po zvolení nového prezidenta republiky.
Prodiho koalice, která byla doposud v opozici, získala tedy oficiálně o 25 tisíc hlasů více než Berlusconiho koalice pravého středu. Toto těsné vítězství ale Prodimu umožní mít dosti silnou většinu ve sněmovně, protože podle nového volebního zákona vítězná koalice získá prémii v podobě více než 60 křesel. Levý střed bude mít ve sněmovně 348 křesel z celkového počtu 630.
Mnohem kritičtější bude situace v Senátu, kde Prodi prozatím disponuje většinou pouhých dvou hlasů a silnější většinu mu zaručí pouze sedm doživotních senátorů, kteří již prohlásili, že budou hlasovat pro vládu.
Autor: Josef Kašpar