Slovinsko bude třináctým státem s eurem

17.05.2006
Slovinsko může slavit. EK oznámila, že země splnila potřebná kritéria pro vstup do eurozóny. Slovinsko se tak 1. ledna 2007 stane třináctou zemí, kde začne platit euro.

Slovinsko může slavit. Evropská komise včera oznámila, že země splnila potřebná kritéria pro vstup do eurozóny. Slovinsko se tak 1. ledna 2007 stane třináctou zemí, kde začne platit euro.
Velké zklamání naopak panuje v Litvě, jejíž kandidaturu Evropská komise společně s Evropskou centrální bankou odmítla kvůli překročení limitu pro inflaci. Jedním z kritérií pro vstup do eurozóny je inflace vysoká nejvíce půldruhého procentního bodu nad průměrem tří zemí s nejnižší inflací. V současnosti je tato hranice 2,6 procenta.

Zatímco vzorně hospodařící Slovinsko se svou inflací 2,4 procenta prošlo bez problémů, Litva, která překročila limit o tři setiny procenta, byla odmítnuta.
Litevskou inflaci posiluje především vysoký hospodářský růst, který loni činil 7,5 procenta HDP. Podle odhadů se má navíc růst cen v budoucnu zrychlit až na 3,5 procenta.
Přísné hodnocení Litvy ovšem vzbuzuje rozporuplné reakce, neboť její veřejné finance jsou na tom v současnosti pořád lépe než u některých zemí eurozóny.

Litevská ekonomika je jednou z nejvýkonnějších v Evropě, a to i s ohledem na rozpočet, úrokovou sazbu a růst, řekl Gitanas Nauseda z peněžního ústavu SEB ve Vilniusu. Je ostuda, že to EU nedokázala ocenit, dodal.
Podle odborníků způsobily nepřijetí Litvy do eurozóny hlavně obavy Evropské komise, že změkčování požadavků by mohlo vyvolat problémy později, až budou o přijetí eura usilovat větší země jako Polsko nebo Maďarsko.

Do mechanismu směnných kursů ERM-2, který je předstupněm přijetí eura, již vstoupilo dalších šest zemí.
Estonsko a Litva (spolu se Slovinskem) vstoupily do ERM-2 již 27. června 2004. Lotyšsko, Kypr a Malta 29. dubna 2005 a 26. listopadu 2005 nečekaně vstoupilo do ERM-2 i Slovensko.

Estonsko, Lotyšsko, Kypr a Malta chtějí přijmout euro v roce 2008, Slovensko v roce 2009 a Česká republika a Maďarsko se drží roku 2010. Polsko zatím termín neoznámilo.
Pro Česko se v příštím roce podle Unicredit Group předpokládá inflace 2,7 procenta, pro Maďarsko 2,3 procenta, Polsko 1,4 procenta a Slovensko 4,2 procenta.

Související články:
Češi přestávají věřit euru

Autor: (čtk), (pk)

Sdílet tento příspěvek