05.06.2006
Maloobchodní firmy v Evropské unii stále více varují před výrazným růstem cen textilu a obuvi v důsledku ochranných bariér, které před zbožím z Číny a dalších asijských zemí vztyčila pod tlakem výrobců Evropská komise.
Maloobchodní firmy v Evropské unii stále více varují před výrazným růstem cen textilu a obuvi v důsledku ochranných bariér, které před zbožím z Číny a dalších asijských zemí vztyčila pod tlakem výrobců Evropská komise. Obchodníci v Británii již zahájili kampaň, která shání podpisy spotřebitelů pod petici proti zvýšeným clům, napsala agentura Reuters.
Výrobci zboží s nízkou přidanou hodnotou, soustředění ve Španělsku, Itálii a Portugalsku, tvrdí, že čínští producenti prodávají své zboží v Evropě pod výrobními náklady, tedy dumpingově. Komise EU tak v dubnu začala na obuv z Číny a Vietnamu vybírat vyrovnávací cla, která nakonec dosáhnou až téměř 20 procent. Loni EU v dohodě s Čínou výrazně omezila levné dovozy řady položek textilního zboží.
Italští výrobci nábytku nyní požadují antidumpingová cla i na čínské židle a další produkty. Podle analytiků mohou být na řadě džínové kalhoty, sklo a kuchyňské potřeby. Švédská Ikea již dala najevo, že v případě zvýšení cel na nábytek bude muset zvýšit také ceny.
Světová obchodní organizace odhadla, že obchodní bariéry v EU jen na textil stojí čtyřčlennou rodinu téměř 300 eur ročně, což je v přepočtu asi 8500 korun.
Podle obchodníků se vlády zemí jižní Evropy snaží zablokovat levné dovozy a zvýšit ceny v obchodech, aby udržely evropské výrobky konkurenceschopné. To ale může značně poškodit domácí spotřebitele i celé odvětví maloobchodu. Například britský prodejce obuvi Clarks, který zadává výrobu 60 procent své obuvi v Číně a Vietnamu, odhaduje kvůli clům pokles zisku o 25 procent. Britské maloobchodní konsorcium zahájilo kampaň, v níž upozorňuje veřejnost na nebezpečí zvýšených cen. Jeho cílem je získat od spotřebitelů 10 000 podpisů pod petici proti antidumpingovým clům a předložit ji obchodnímu komisaři EU Peteru Mandelsonovi.
V Česku kvůli levným dovozům v posledních letech výrazně klesla produkce obuvi ze 13 miliónů párů v roce 2000 na 5,5 miliónu párů ročně.
Související články:
Spor o kvóty rozděluje Evropu
Čína zareagovala na unijní exportní omezení textilu
Dovozci se bouří proti kvótám EU na dovoz čínského textilu
EU se dohodla s Čínou o textilu
Autor: (čtk)