ČR by měla podle Hybáškové během svého předsednictví EU řešit sociální otázky

07.06.2006
ČR by měla přispět ke sladění jednotlivých sociálních modelů, které členské země uplatňují, tvrdí Hybášková.

Česko by se za svého předsednictví EU mělo podle europoslankyně Jany Hybáškové (SNK ED) soustředit na sociální problematiku. Mělo by přispět ke sladění jednotlivých sociálních modelů, které členské země uplatňují. Hybášková to uvedla na pražské konferenci o sociální politice. ČR bude unii řídit v prvním půlroce 2009. Čeká ji rozhodnutí o reformě společné zemědělské politiky i dohled na reformu evropského rozpočtu.

Sociální politika není v EU jednotně upravena. Její uplatňování je na jednotlivých zemích. V unii existují čtyři sociální modely. Rozdílný platí v severských státech, ve středozemí, Británii či Německu. Například severský model počítá s velkým přerozdělováním vybraných peněz a s vysokou solidaritou.
„Sociální politika je oblast, kde se můžeme profilovat. Je to veliká koncepční šance pro českou politiku,“ míní Hybášková. Podle ní má Česko proti mnohým členským zemím v této oblasti výhodu, protože si na rozdíl od nich prošlo transformací. Získalo tak zkušenosti, které jiné státy nemají, dodala.

Sociální problematiku má navíc na starosti český eurokomisař Vladimír Špidla.
Podle Hybáškové bez harmonizace jednotlivých modelů nebude EU schopna naplnit takzvanou lisabonskou strategii. Podle tohoto záměru z roku 2000 by Evropa měla do roku 2010 mít nejvýkonnější ekonomiku na světě, a to vzdělanostní a sociálně spravedlivou. Evropští představitelé se již smířili s tím, že termín není možné dodržet. Podle některých kritiků je právě přílišný sociální přístup brzdou rozvoje. Zastánci naopak tvrdí, že udržuje smír a brání šíření chudoby.
Evropský sociální model musí být podle europoslankyně narovnán s ohledem na demografický vývoj, migraci i bezpečnost.

„Nikdo nehovoří o jednotném sociálním modelu,“ zdůraznila Hybášková. Dodala, že v sociálním systému začínají chybět peníze kvůli demografickému výpadku. Ve vyspělých státech se totiž již delší dobu rodí méně dětí. Na trh práce tak přichází méně osob, které by solidárně přispívaly. Sociální model se proto podle europoslankyně musí transformovat tak, aby bylo možné ho bez deficitu financovat z evropského hrubého domácího produktu. Sociální systémy by také měly být adresnější, uvedla.

Autor: rai-ihned, čtk

Sdílet tento příspěvek