V Itálii probíhá plebiscit o reformách poválečné ústavy

25.06.2006
Italové se v něděli vydali k volebním urnám, aby se ve dvoudenním referendu vyslovili k tomu, zda si přejí rozsáhlou reformu poválečné ústavy.

O osudu navrhovaných změn rozhodne prostý počet odmítavých či naopak kladných hlasů. Volební místnosti budou byly v něděli otevřeny od 8:00 do 22:00, v pondělí pak od 7:00 do 15:00.

Opoziční pravicové strany nabádají voliče, aby s revizí hlavního zákona souhlasili, vládní levice Romana Prodiho usiluje o to, aby ji odmítli, protože navrhované změny jsou podle ní nedostatečné či dokonce škodlivé.

Návrh revize ústavy schválené v roce 1948 předložila v parlamentu vláda bývalého ministerského předsedy Silvia Berlusconiho, která tak učinila pod tlakem Ligy severu, na jejíchž hlasech byla závislá. Reforma, kterou zákonodárný sbor odhlasoval loni v listopadu, by znamenala změnu více než 50 článků ústavy ze 139.

I v případě, že by se podařilo reformu prosadit, nabyla by účinnosti až od roku 2016. Přinesla by například posílení moci premiéra na úkor prezidenta a změny v pravomocech parlamentních komor. Zatímco Poslanecká sněmovna a Senát mají nyní stejnou moc, revize by odlišila jejich úkoly a dala větší moc dolní komoře, která je početnější a tudíž reprezentativnější. Cílem tohoto kroku je urychlit schvalování zákonů.

Ústavní reforma by znamenala rovněž přenesení některých pravomocí například ve zdravotnictví, školství a kultuře z ústřední vlády v Římě na dvacet italských regionů.

Další změnou by bylo snížení počtu zákonodárců. Počet poslanců by klesl ze 630 na 518 a počet senátorů z 322 na 252.

Autor: iHNed, čtk

Sdílet tento příspěvek