26.06.2006
Nejbohatším regionem mezi novými členskými zeměmi EU je podle studie EK Praha. Její bohatství přepočtené na jednoho obyvatele činí 138 procent průměru Evropské unie.
Ekonomické a sociální rozdíly se v rámci Evropské unie zmenšují. Za posledních deset let hospodářský růst deseti nových členských zemí spolu se Španělskem, Portugalskem a Řeckem činil v průměru 3,6 procenta ročně, zatímco v ostatních státech EU představoval 2,2 procenta ročně. Na regionální úrovni existují ovšem velké výkyvy. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise o pokroku v hospodářské a sociální soudržnosti v EU, o které dnes informoval Jan Jedlička z Evropské kanceláře České spořitelny.
Desetina populace EU žije v nejchudších regionech a vyprodukuje pouze 1,5 procenta celkového HDP v EU. Naopak desetina obyvatel z nejbohatších regionů vyprodukuje téměř pětinu celkového HDP.
Nejbohatším regionem mezi novými členskými zeměmi EU je Praha. Její bohatství přepočtené na jednoho obyvatele činí 138 procent průměru Evropské unie. Nejbohatšími regiony v EU, které přesáhly 200 procent průměru EU, je centrální Londýn, Brusel a Lucemburk.
Nejbohatší regiony EU najdete v Německu a Velké Británii
Mezi regiony s vysokou životní úrovní, které překonaly 125 procent EU, je celkem 37 oblastí. Patří mezi ně například sedm oblastí v Německu, šest ve Velké Británii a Itálii nebo po jedné ze Španělska, Francie či Švédska.
Naopak nejchudšími v EU jsou polské regiony, které zabraly posledních šest míst, uvedl Jedlička. Mezi celkem 60 regiony s HDP na obyvatele pod úrovní 75 procent průměru EU jich je například z Polska 16, sedm z České republiky, pět z Řecka a Itálie nebo čtyři z Německa, Francie a Portugalska. Nejchudším českým regionem je Moravskoslezský kraj s 53,4 procenty průměru životní úrovně EU.
Zpráva dokumentuje i rozdíly ve vybavenosti moderní infrastrukturou. Ve 47 z celkových 254 regionů soudržnosti v EU nedosahují výdaje na výzkum a vývoj ani 0,5 procenta HDP, přičemž požadavek EU jsou tři procenta. V regionech s životní úrovní pod 75 procenty průměru EU má vysokorychlostní internet méně než 15 procent domácností, zatímco v ostatních regionech je to přibližně třetina.
EK zveřejnila čtvrtou zprávu o pokroku v hospodářské a sociální soudržnosti v EU v polovině června.
Autor: rai-ihned, čtk