Brusel přitvrdí proti práci cizinců načerno

20.07.2006
Evropská unie se chystá důrazně zasáhnout proti těm, kdo načerno zaměstnávají cizince. S konkrétními návrhy přijdou komisaři Špidla a Frattini až po prázdninách – už teď je ale jasné, že komise navrhne pro zaměstnavatele nelegálních pracovníků mnohem vyšší pokuty.

Evropská unie se chystá důrazně zasáhnout proti těm, kdo načerno zaměstnávají cizince. S konkrétními návrhy přijdou komisaři Špidla a Frattini až po prázdninách – už teď je ale jasné, že komise navrhne pro zaměstnavatele nelegálních pracovníků mnohem vyšší pokuty.

Nemůžeme stíhat oběti práce načerno, ale zaměstnavatele, řekl včera komisař pro vnitro Frattini. Přísným postihem zabráníme vykořisťování přistěhovalců a odstraníme jedno z největších lákadel nelegální migrace, vysvětlil plán.
Komise chce přísně trestat ty, kdo ilegálním přistěhovalcům pomáhají hledat práci. Zaměří se i na zaměstnavatele, kteří jim prodají falešnou pracovní smlouvu, aby jim umožnili získat pracovní povolení.

V Česku načerno pracuje až 200 tisíc cizinců, nejvíc Ukrajinců. Ministerstvo vnitra před časem přišlo s plánem zřídit na Ukrajině pobočky českých úřadů práce, které měly vytěsnit nelegální zprostředkovatele. Ministerstvo práce ale nápad odmítlo, protože na něj nemá peníze ani úředníky.

V ČR plán na úřední dovoz Ukrajinců zatím padl

Plán Ministerstva vnitra, jak skoncovat s mafií, která vydělává na cizincích, kteří v Česku nelegálně pracují, zkrachoval. Pohřbilo ho Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Vnitro plánovalo vytvořit na českých velvyslanectvích pobočky úřadů práce, které by českým firmám sháněly a dovážely potřebné pracovníky. Ministerstvo tak chtělo především dostat ze hry zprostředkovatele, kteří si za podobné služby od zahraničních dělníků účtují vyděračské sumy.
Projekt se měl rozjet na Ukrajině, odkud k nám přichází nejvíce dělníků, posléze se to mělo rozšířit i do dalších zemí, popsal takzvaný portugalský model Jakub Švec z Ministerstva vnitra. K projektu však byl potřeba souhlas Ministerstva práce a sociálních věcí. A to ho nepodpořilo.

Ministerstva proti sobě

Není to tak, že bychom návrh smetli ze stolu. Podle nás je již většina těchto bodů zakotvena v platných právních předpisech ČR. Očekáváme však, že proběhne další jednání s Ministerstvem vnitra, říká Vladimír Vokál z Ministerstva práce a sociálních věcí.
Ministerstvu prý na plánu chybí způsob, jak ho financovat, aniž by byl zatížen rozpočet a museli se nabírat noví úředníci. Myšlenka by se mohla znovu oživit letos na podzim, kdy má do Česka přijet ukrajinská delegace.
Vytvoření zahraničních poboček úřadů práce přitom podporují i organizace, které se bojem proti nelegálnímu zaměstnáváním zabývají.
Vytvoření úřadů by bylo jen prospěšné. Někdo lidem ze zahraničí musí poradit, co je v konkrétní zemi potřeba a jak nezůstat v rukou, slušně řečeno, podvodníka, říká Lucie Sládková z Mezinárodní organizace pro migraci. Tato organizace právě nyní za podpory Evropské unie vytváří na Ukrajině pět informačních center. Je to nový projekt, proto nelze říct, jaký je o ta centra zájem, dodává Sládková.

O kvalifikované je zájem

Tyto pobočky budou mimo jiné lákat i kvalifikované pracovníky do Česka, a to v rámci projektu, který už běží od roku 2003. Za tu dobu přišlo 413 lidí, především z Bulharska, Běloruska a Ukrajiny.
Od letošního července se rozšířil okruh zemí o další tři včetně Ruska. Na druhou stranu se však zpřísnily požadavky na vzdělání cizinců.
Česko kvalifikovaným cizincům nabízí zkrácení doby nutné k získání trvalého obytu na polovinu. Účastníci projektu tak získají trvalý pobyt za dva a půl roku.

Současně s tím ale chtějí úřady bojovat proti nelegálnímu zaměstnávání a vykořisťování zahraničích dělníků. V příštím půl roce se inspektorát práce chce zaměřit na firmy, ve kterých pracuje větší počet cizinců.
Inspekce chce zabránit šikaně cizinců – jako je práce za mizivý plat, často až šestnáct hodin denně. Nemůžeme čekat, až nám přijde stížnost od cizinců, obracejí se na nás jen výjimečně, říká Jaromír Jaroš z ústeckého Inspektorátu práce. Výjimkou byli čtyři mongolští pracovníci, kteří se na úřad obrátili před půl rokem – prý byli nezákonně propuštěni z rumburské továrny na volanty. Inspektorát však jejich stížnost zamítl.

Související články:
EK přitvrdí v boji proti nelegálním přistěhovalcům

Autor: Petr Sehnoutka

Sdílet tento příspěvek