Turecko protestuje proti spojování „kyperského sporu“ se vstupem do EU

20.07.2006

Kyperský premiér Erdogan varoval před všemi pokusy dávat případný vstup jeho země do Evropské unie do závislosti na urovnání kyperské otázky.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan obvinil Evropskou unii z nespravedlivého spojování sporu Ankary s Kyprem se snahami Turecka o vstup do Evropské unie. Zároveň varoval před všemi pokusy dávat případný vstup jeho země do Evropské unie do závislosti na urovnání kyperské otázky.

„Otázka Kypru by se neměla používat proti tureckému vstupu do EU, protože právě turecká strana chce vyřešit tento problém. Neakceptujeme spojování kyperského problému s členstvím Turecka v EU“, uvedl Erdogan během oslav 32. výročí turecké invaze na Kypr, která vedla k rozdělení ostrova na severní a jižní část.

EU naléhá na Turecko, aby otevřelo svoje přístavy a letiště kyperským letadlům a lodím, což by pro Ankaru znamenalo formální uznání řecké Kyperské republiky, která leží na jižní části ostrova. Unie vrecko varovala, pokud její žádost odmítne, zastaví s ním jednání o vstupu do EU. Ankara však trvá na svém stanovisku – vyhlásila, že pokud mezinárodní společenství nezruší embargo vůči Severokyperské turecké republice, Kyperskou republiku neuzná.

„Soudíme, že nejrealističtější a nejadekvátnější cesta k řešení současné situace spočívá v tom, že všechny zúčastněné strany zruší všechna omezení až do té doby, kdy bude kyperské otázka zcela urovnána,“ prohlásil Erdogan.
V roce 1974 se vylodila turecká armáda na severu Kypru poté, co se kyperskořečtí nacionalisté pokusili připojit ostrov k Řecku, kde tehdy vládla vojenská junta. Severokyperskou tureckou republiku vyhlásili kyperští Turci v roce 1983, ale uznává ji jen Turecko. Kyperskořecká část, považovaná za reprezentanta celého ostrova, vstoupila do unie v roce 2004.

Související články:
EU chce normalizaci vztahů Turecka s Kyprem

Autor: rai-ihned, reuters.com

Sdílet tento příspěvek