27.07.2006
Když před rokem vykradli zloději na Strahově šatnu fotbalistů Anderlechtu Brusel, byl z toho mezinárodní skandál a ostuda. V Bruselu se poměrně často krade v kancelářích poslanců Evropského parlamentu – ale mnoho povyku se kolem toho nekoná.
Obětí zlodějů se stávají i čeští europoslanci. Naposledy se začátkem července vloupali zloději do kanceláře Zuzany Roithové a Jana Březiny (KDU-ČSL). Byli také v místnostech europoslanců za ODS Hynka Fajmona, Milana Cabrnocha a Petra Duchoně.
Kancelář Zuzany Roithové v bruselském sídle europarlamentu zloději vykradli zřejmě v noci na úterý 4. července, když byla Roithová na plenárním zasedání ve Štrasburku. Dovnitř se dostali, aniž by poškodili dveře, a uvnitř vypáčili zamčené zásuvky u stolů asistentů. Vzali několik set eur a mobilní telefon.
Asistenti Roithové krádež nahlásili ochrance. Belgická policie případ vyšetřovat nemůže, protože – podobně jako česká policie v případě Poslanecké sněmovny – nemá do Evropského parlamentu přístup. Zuzana Roithová se ovšem obává, že právě ochranka může být do zločinu zapojená. Desítky jejích členů totiž mají přístup k duplikátům klíčů od všech kanceláří. „Máme podezření, že někteří členové ochranky sami napomáhají krádežím nebo je přímo páchají,“ říká.
Ostrahu budovy, úklid a údržbu svěřuje Evropský parlament soukromým firmám. Ostrahu zajišťuje společnost Group 4, která případ odmítla komentovat. Do ochranky najímá místní zájemce o práci. Šanci měl prakticky kdokoli – až do loňska například nikdo neprověřoval bezúhonnost uchazečů.
Podle Roithové se po krádeži ochranka viditelně snaží zloděje dopadnout a setřást ze sebe podezření. Několikrát za noc kontroluje její kancelář, dovnitř instalovala skrytou kameru a nastražila i mobil pokrytý nesmytelným práškem, který má pobertu usvědčit.
Ve stejné době jako Roithovou se zloději pokusili okrást i poslance Březinu, ale nic cenného nenašli. „Jsme opatrní, nic v kanceláři nenecháváme,“ tvrdí Březina.
Potíže se zloději nemají zdaleka jen Češi. Letos se proti poměrům v europarlamentu vzbouřil německý liberál Jorgo Chatzimarkakis, když přes noc ze zamčené kanceláře zmizel laptop jednoho z jeho asistentů.
„Náš závěr byl, že ho musel ukrást někdo, kdo měl klíče – člen ochranky, údržbářské nebo úklidové firmy,“ říká Chatzimarkakisova asistentka Celine Domecqová.
„Můj šéf poté žádal, aby vstup do kanceláří byl na magnetickou kartu, a aby tak vždy existoval záznam o tom, kdo otevřel dveře. Nic se ale nestalo. Jen nás teď častěji kontrolují,“ dodává.
Chatzimarkakis také obeslal všech 732 europoslanců s dotazem, zda mají podobnou zkušenost. „Sešly se nám stovky odpovědí od poslanců a asistentů, kterým ze zamčených skříní a stolů ukradli všechno možné – od laptopů přes mobily až po klenoty a osobní věci,“ říká Domecqová.
Už před rokem se obětí krádeže stal europoslanec Petr Duchoň. Jeho asistentce někdo ze zamčené kanceláře ukradl přenosný počítač za asi padesát tisíc korun. Pachatele ale nikdo nedopadl.
„Počítač zmizel, nic se nevyšetřilo, žádná náhrada nepřišla,“ říká Duchoň.
Před nedávnem na krádeže v kancelářích upozorňoval například také britský labourista Richard Corbett.
Šéf bezpečnostního oddělení Fernando Suárez Mella ovšem tvrdí, že díky novým opatřením se počet krádeží v Evropském parlamentu poslední dobou zmenšuje.
„Za poslední rok bylo nahlášeno osm krádeží z poslaneckých kanceláří, což je výrazně méně než dřív,“ sdělil Mella.
Podle něj nebude nikdy možné podobným incidentům zcela zabránit vzhledem k velkému počtu lidí, kteří mají do budovy přístup parlamentu.
Náhrady? Zapomeňte
Náhrady za ukradené věci se ovšem europoslanci dočkají jen výjimečně, přestože je europarlament pojišťuje. Ke krádežím by totiž muselo dojít v době, kdy europoslanci pracují v Bruselu.
„Pracovala jsem ve Štrasburku, byla jsem v jiné kanceláři, takže nám nikdo nic nenahradí,“ říká Roithová. Na rozdíl od poslanců v České republice nemají europoslanci ve svých kancelářích trezory.
Hlásit krádeže je zbytečné
Podle asistenta jednoho z českých europoslanců se ovšem mnohé oběti ani neobtěžují krádeže nahlásit. Mají totiž pocit, že je to zbytečné.
Krade se přitom téměř všechno včetně čokolád nebo kancelářských potřeb.
To potvrzuje i Březina. „Už se kvůli tomu ani nerozčiluji. Obvykle rozhodím po stole pár levných tužek, které uspokojí ty nejméně náročné zloděje. Bránit se jim dá jen tím, že člověk nenechá volně ležet nic cenného,“ říká europoslanec.
Autor: Radek Honzák