Vládní nejistota komplikuje vztahy s unií

02.08.2006
Vlekoucí se jednání o složení nové české vlády komplikují závazky Česka vůči Evropské unii i přípravu českého předsednictví EU v roce 2009.

Vládní nejistota komplikuje vztahy s unií

Není jasné, kdo bude mít v zahraniční politice jaké kompetence, především, kdo bude odpovědný za evropskou agendu, řekl HN zdroj obeznámený s děním na ministerstvu zahraničí, který nechtěl být jmenován.

Příprava na předsednictví EU už teď dost ztrácí. Je přitom zásadní vědět, zda ji bude mít pod sebou ministerstvo zahraničí nebo Úřad vlády. Jestli vůbec vznikne Gandalovičovo ministerstvo pro evropské záležitosti, je teď ve hvězdách, dodává.

Alespoň od září

Nyní vítá alespoň to, že komplikovaná koaliční jednání probíhají v době prázdnin. To, že se něco děje v červenci a srpnu 2006, ještě není tragédie. Důležité je, aby se něco začalo dít od září, řekl po včerejším jednání v Bruselu.

Česko nadále musí stále přijmout stovky úředníků a připravit je na řízení a organizování evropských summitů i dalších formálních a neformálních schůzek představitelů zemí EU. Samotný Černínský palác by měl – podle nedávno provedeného auditu – přijmout 226 lidí.

V dosluhující vládě obavy z průtahů příprav nepanují. Příprava je věcí jednotlivých ministrů a toho, jak si svůj resort uspořádají. Nemá smysl brečet a čekat, že odněkud spadnou vyškolení specialisté. Na přípravu a na to, abychom ukázali, že umíme řídit Evropskou unii, máme ještě několik let, říká ministr průmyslu Milan Urban (ČSSD), jehož resort má v budoucnu přebrat významnou část unijní agendy.

Nejasnosti okolo nové vlády přidělávají starosti i českým regionům. Zdržují se tím mimo jiné přípravy na čerpání miliardových částek ze strukturálních fondů EU na léta 2007 – 2013.

Pro Česko je pro každý rok vyčleněno přibližně 100 miliard korun. Právě strukturální fondy vedle státního rozpočtu na příští rok a změny volebního systému politici jmenují mezi hlavními body, na něž by se měla zaměřit i případná vláda s časově a programově omezeným mandátem, již nyní prosazuje trojkoalice.

Je nutné domluvit se s Evropskou komisí na čerpání strukturálních fondů EU, potvrdil včera šéf ODS Mirek Topolánek.

Čekání na vládu

Ministerstva životního prostředí i průmyslu a obchodu, která jsou za takzvané alokační plány zodpovědná, s rozhodnutím o povolenkách čekají na novou vládu.

Vládní nejistota v posledních dvou měsících brzdí i spolupráci v rámci Rady Evropské unie, v níž se pravidelně scházejí ministři jednotlivých resortů zemí EU.

Jednotliví ministři už k přijímání evropské legislativy necítí dostatečný mandát a na jednání za sebe posílají náměstky, upozorňuje David Král z Institutu pro evropskou politiku Europeum.

Autor: Robert Břešťan, Radek Honzák

Sdílet tento příspěvek