07.08.2006
Evropská unie se nemůže shodnout, jakým způsobem potrestat vietnamské a čínské výrobce kožených bot za jejich dumpingové ceny.
Na stole jsou dva návrhy na zavedení cel – avšak ani pro jeden z nich se minulý týden nepodařilo získat podporu většiny zemí unie. „Jasně se potřebujeme dohodnout dřív, než vyprší platnost prozatímních cel,“ řekl mluvčí Evropské komise Peter Power. Není ale zaručeno, dodal, že se to podaří.
Jih proti severu
V Bruselu se sešel ve čtvrtek poradní výbor komise pro antidumping, který měl odsouhlasit zavedení sankčních cel na příštích pět let. Pro schválení cel je potřeba souhlas nadpoloviční většiny z 25 členských států. Do 7. října platí provizorní cla, která na šest měsíců může uvalit na zboží Evropská komise bez svolení členských zemí. Čína a Vietnam podle Evropské komise dotují své výrobce bot a ti prodávají své zboží v unii za cenu, která je pod výrobními náklady.
Jednotlivé státy mají na cla rozdílný názor. Nejdůležitější výrobci obuvi – jižní země vedené Itálií – se domnívají, že by dovozci měli platit speciální clo ve výši 16,5 procenta za každou čínskou a 10 procent za každou vietnamskou botu. Proti tomu je například Německo a Velká Británie, které míní, že takové clo je příliš tvrdé. Proto pod vedením Švédska navrhly, aby bylo možné dovézt do unie bezcelně 145 miliónů párů bot z Číny (loni bylo dovezeno do EU asi 1,75 miliardy párů obuvi z Číny) a 95 miliónů párů z Vietnamu. Teprve z dovozu nad tímto limitem by se platilo clo. Proti tomu je ovšem Itálie a její spojenci.
Česká republika podle agentury ČTK nepodpořila italský návrh na zavedení antidumpingových cel. Domácí výrobci si sice stěžují na to, že je dusí asijská konkurence, ale náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa říká, že by prosté zavedení cel nepomohlo. Cla by totiž poškodila pouze dovozce, kteří řádně deklarují celní hodnoty obuvi. Navíc by bylo možné snadno je obejít například přesunem výroby a dovozů do zemí, na které by se antidumpingové clo nevztahovalo. „Jedním z řešení je zajištění řádné celní deklarace dovozních cen obuvi,“ uvedl Tlapa pro ČTK. Dodal, že by evropští výrobci obuvi měli zároveň zvyšovat svoji produktivitu a investovat do inovací.
Další kolo po prázdninách
Podle údajů Evropské komise vzrostl dovoz obuvi z Číny v roce 2005 proti předešlému roku o 450 procent. Dovozy z Vietnamu naopak loni meziročně o jedno procento klesly, proti roku 2001 však byly vyšší o 95 procent. Evropští výrobci, jichž je asi osm tisíc – především v Itálii, Portugalsku a Španělsku – stěží čelí tomuto tlaku a požadují zavedení vysokých cel.
Velcí prodejci bot, jako je Puma, Adidas či C&J Clark, jsou ale proti a tvrdí, že zavedení cel by stálo Evropany kvůli dražším botám 150 miliónů eur (asi 4,24 miliardy korun) ročně.
„V tomto vadném plánu na zavedení cel šlo vždy o ochranu zájmů několika nekonkurenceschopných evropských výrobců na úkor spotřebitelů a maloobchodníků. Komise by to měla pochopit a pohřbít plán, který způsobil tolik nejistoty mezi obchodníky i spotřebiteli,“ řekl ředitel Britského maloobchodního konsorcia Alisdair Gray.
Plán na zavedení cel však dosud není mrtev, byl pouze odložen. Evropský komisař pro obchod Peter Mandelson hodlá předložit nový návrh „v průběhu několika týdnů“. Sám však pro rozhlasovou stanici BBC prohlásil, že jde o velmi citlivou záležitost a že si není jistý, že pro něj získá potřebnou většinu členských států.
Odborníci se domnívají, že nový plán bude obsahovat nižší cla bez možnosti bezcelního dovozu. Mandelson ho zřejmě představí po prázdninách.
Autor: Marek Hudema