17.08.2006
Podle analytiků nehrozí, že by Česku za vysoký schodek státního rozpočtu hrozily sankce EU.
Česká republika se nemusí obávat případných sankcí ze strany EU kvůli rostoucímu deficitu státního rozpočtu a veřejných financí. Naplnění tzv. konvergenčních kritérií s cílem přijmout euro v roce 2010 je spíše vnitřním problémem země. Vyplývá to z ankety, kterou mezi odborníky provedla ČTK.
Vláda na příští rok navrhuje státní rozpočet se schodkem 88 miliard. Zadlužení veřejných rozpočtů by tak podle ministerstva financí mohlo dosáhnout až 3,8 procenta HDP. ČR tak nebude splňovat limit 3,3 procenta, ke kterému se zavázala právě v konvergenčním programu. Letos MF odhaduje deficit veřejných financí na 3,6 procenta HDP.
Nejsme notoričtí hříšníci
Samotné MF přitom v předkládací zprávě ke státnímu rozpočtu hovoří o tom, že odchýlení se od Konvergenčního programu by se mohlo objevit v hodnocení České republiky… Neúspěch při snižování deficitu by se také mohl stát důvodem pro zamezení přístupu k prostředkům z Fondu soudružnosti.
Vzhledem k tomu, že prozatím nejsme chronicky neposlušným porušovatelem rozpočtové disciplíny, nedosáhnou sankce takové míry, aby nám byly kráceny či zastaveny dotace z fondů EU, uvedl David Marek z Patria Finance. Podle něj můžeme ovšem očekávat zpřísnění tónu v hodnocení Evropské komise. Slova OECD, Světové banky či MMF bývají méně diplomatická a jejich kritika bude patrně ostřejšího rázu, dodal.
Opasky si utáhněme také kvůli sobě
Ekonomové se rovněž shodují, že kritéria pro přijetí eura by ČR neměla primárně plnit pouze kvůli Evropské unii. Rozpočtovou disciplínu nedržíme kvůli EU, ale proto, že je to v zájmu všech občanů země, uvedl Aleš Michl z Raiffeisenbank. Zároveň dodal, že neplnění konvergenčního programu oslabí zájem investorů o ČR a povede k oslabení koruny.
Důsledkem překročení schodku veřejných financí povede podle Petra Dufka z ČSOB k tomu, že ČR bude muset přijít s novým konvergenčním programem a projednat ho s Evropskou komisí. Jelikož v ČR se eurem neplatí a nejsme ani v mechanismu směnných kurzů ERM-II, tak podle Dufka nelze o nějakých hmatatelných postizích ani uvažovat.
Stačí se podívat na příklad Maďarska s jeho ohromným schodkem. Tam nastal pouze problém vyjednat nějaký nový realistický konvergenční program, dodal Dufek.
Související články:
Bohuslav Sobotka: Schodek jsem nezavinil. Ale snížím ho
Odložení přijetí eura není třeba, tvrdí Sobotka
Autor: jos-iHNed, čtk