EK: Polsko nepředložilo restrukturalizační plán loděnic

01.09.2006
Pokud Evropská komise plán nedostane nebo neschválí, trojice významných evropských loděnic přijde o státní pomoc 1,6 miliardy dolarů a položí se.

Polsko nestihlo předložit Bruselu plán restrukturalizace loděnic v Gdaňsku, Gdyni a Štětíně v domluveném termínu. Pokud Evropská komise plán nedostane nebo neschválí, trojice významných evropských loděnic přijde o státní pomoc 1,6 miliardy dolarů a položí se. Komise oznámila, že dokumenty prostuduje, pokud je dostane brzy.


Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová-Smitová v červenci požádala dopisem polskou vládu, aby jí do 31. srpna poskytla podrobný plán, jak se loděnice stanou ziskovými. Polské vládě se to nepodařilo již na konci června, jak slibovala původně.


„Něco jsme z Polska dostali, ale ne plán restrukturalizace,“ řekl novinářům tiskový mluvčí komise. „Doufáme, že dostaneme ty plány dnes odpoledne nebo v pondělí.“ V tomto případě by byla komise schopna rozhodnout do konce roku, dodal.


Státní pomoc je podle evropských pravidel v principu zakázaná, protože poškozuje hospodářskou soutěž zvýhodňováním podniků na úkor jiných. Výjimky uděluje Evropská komise poté, co plán finanční pomoci prostuduje.


Restrukturalizační záměry s loděnicemi, které Polsko předložilo dříve, komise zkritizovala. Dnes polský deník Gazeta Wyborcza napsal, že se současné restrukturalizační dokumenty liší od předchozích jen trochu.


Mluvčí komise uvedl, že bez nového plánu, který by zajistil životaschopnost loděnic, bude komise nucena státní pomoc loděnicím zamítnout. Týká se i gdaňských loděnic, kde se za socialismu zrodilo hnutí Solidarita.


Komise prošetřuje státní záruky na nový kapitál za 1,6 miliardy dolarů, které loděnice získaly od roku 2003. Brusel z toho ale zajímají jen ty záruky, které loděnice dostaly po květnu 2004, kdy země získala členství v EU. Komise uvádí, že neví, jakou část loděnice od té doby přijaly. Sporných je i 380 milionů eur, které loděnice dostaly od května 2004, napsala agentura Reuters.


Ministr hospodářství Piotr Wo#159#niak ve středu řekl, že vláda uvažuje o prodeji loděnic do rukou investorů z oboru. Wo#159#niak také uvedl, že je málo pravděpodobné, že by loděnice musely státní pomoc vrátit. Polské loděnice jsou po německých druhé největší v Evropě.

Autor: mab-iHNed,čtk

Sdílet tento příspěvek