Evropa před Japonskem. Vydrží?

04.09.2006
Evropa už není tou starou dámou, která nemůže dohonit další velké ekonomiky – USA a Japonsko. Hospodářství eurozóny totiž roste nad očekávání rychle. V posledním čtvrtletí zrychlilo meziročně nejvíce za šest let o 2,6 procenta.

Evropa už není tou starou dámou, která nemůže dohonit další velké ekonomiky – USA a Japonsko. Hospodářství eurozóny totiž roste nad očekávání rychle. V posledním čtvrtletí zrychlilo meziročně nejvíce za šest let o 2,6 procenta. Ještě o dvě desetiny procenta více si polepšila ekonomika celé Evropské unie, a překonala tak stagnující Japonsko.

Ekonomice pomohla hlavně expanzívní politika firem. Do svých závodů v Evropské unii investují stále více prostředků. Třeba minulý týden oznámila americká automobilka Ford, že ve své továrně v Německu zvýší výrobu o téměř pět procent.

Ale zahraniční investice tečou hlavně do nových členských zemí unie. Jen v České republice bylo letos oznámeno několik velkých projektů v čele s třicetimiliardovou investicí automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku.
Z růstu ekonomiky těží i zaměstnanci. Nezaměstnanost v Unii byla v červenci nejnižší od zavedení společné měny. Rostou i platy, v Česku překonala průměrná mzda magickou hranici 20 tisíc.

Právě příliv nových zaměstnanců spolu se stále rostoucími cenami energií však straší Evropskou centrální banku. Ta se obává inflace, která se zvyšuje i s růstem mezd. Prezident ECB Jean-Claude Trichet už minulý týden naznačil, že v říjnu dojde k dalšímu pohybu úrokových sazeb směrem nahoru (na 3,25 procenta).

Z toho mají někteří ekonomové strach.
Jak se povede starému kontinentu v příštím roce, totiž už tak jisté není. Analytici varují, že zpomalující hospodářství USA, které dostávalo „zabrat“ od centrální banky neustálým zvyšováním úrokových sazeb, by totiž mohlo zle uškodit vývozcům.

„Čtvrtletní data ukazují, že ekonomika unie dosáhla na jaře svého vrcholu a teď začne zase zpomalovat. Jde především o export, na který dopadne nižší výkonnost hospodářství USA,“ tvrdí studie německé Commerzbank.

Německo navíc od příštího roku chystá zvýšení DPH z šestnácti na devatenáct procent, a to se podle expertů projeví v prudkém poklesu spotřeby, a tedy zpomalení ekonomiky.

„Ve stínu těchto informací by ECB měla trošku ubrat plyn,“ řekl k tomu agentuře Reuters Holger Schmieding z Bank of America. „Musí si dát pozor, aby ekonomiku příliš nezbrzdila,“ dodal.

Ze solidního růstu se může těšit i Česko. Hospodářství by letos mohlo podle odhadů ČNB zrychlit až o 7,2 %. ČR si navíc nedávno připsala i další prvenství. Podle indexu ekonomické svobody deníku Wall Street Journal a organizace Heritage Foundation, který měří nezávislost podnikatelů na státu a kvalitu měnové politiky, je Česko „nejsvobodnější“ zemí v regionu.
Nejlépe na tom jsou Hongkong, Singapur a Irsko. „To je dobrá zpráva. Země s nejvyšší ekonomickou svobodou mají i vyšší míru dlouhodobého ekonomického růstu a víc prosperují,“ řekla Mária Fehérová, analytička České spořitelny.

Vývoj evropské ekonomiky

Autor: Jan Sochor

Sdílet tento příspěvek